reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Series 4

Apple Watch Series 4 tanıtıldı; işte dikkat çeken yeniliklere sahip akıllı saatin tüm özellikleri [Video]

Teknoloji devi Apple, kısa süre başlayan etkinlik kapsamında Watch Series 4‘ü tanıttı. Gelin merak edilen akıllı saatin tüm detaylarına yakından bakalım;

Yeni iPhone modellerinin ön planda olduğu etkinlikte tanıtılan Apple Watch Series 4, Series 3’e oranla önemli yenilikler getiriyor. Baktığımız zaman yeni akıllı saat, ailenin genel tasarım çizgisini devam ettiriyor. Mevcut Apple Watch kayışlarıyla tam uyumlu olan saat, “gümüş, gri ve altın” olmak üzere üç farklı renk seçeneğine sahip. Özellikle altın rengi çok güzel duran Apple Watch Series 4, 40 mm ve 44 mm olmak üzere iki boyutta alınabiliyor. Hatırlamak adına Series 3’ün 38 mm ve 42 mm boyutları bulunuyor. Yeni saatlerin belki de en çok dikkat çeken yanları ise büyüyen ekranları. Eskiye oranla 2 mm genişleyen kasada yüzde 32 ve yüzde 35 seviyesinde büyüyen ekranlar, kişilere çok daha fazla kullanım alanı sunuyor. Ekranın büyümesiyle akıllı saat artık aynı anda daha fazla bilgi verebiliyor. Oldukça özelleştirilebilir yeni saat arayüzüyle tek bakışta birçok konuda bilgi alınmasına imkan tanıyan ürün, büyüyen ekran ile genel kullanımda da fark yaratıyor. Artık arayüzde bir şeyler okumak daha konforlu duruyor. Series 3 gibi suya karşı (Yüzme dahil) dayanıklı olan Apple Watch Series 4, diğer modeller gibi yan tarafında tek bir tuş taşıyor. Ancak bu tuş artık kapasitif olarak görev yapıyor. Bu da su geçirmezliğe ve sağlamlığa büyük katkı sağlıyor. Ayrıca yeni akıllı saat bünyesinde, firmanın “Digital Crown” olarak isimlendirdiği kontrol tekerleğini de koruyor. Büyüyen kasa sayesinde daha büyük pille gelen model, artık telefonlarda daha da bağımsız bir seçenek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gücünü şirket tarafından geliştirilen 64-bit S4 işlemciden alan saat, eskiye nazaran 2 kat daha yüksek performans getiriyor. Yeni sensörleriyle hareket bilgilerini çok daha hızlı ve kararlı takip eden Series 4, artık düşmeyi de belirleyebiliyor. Düşme algılandığı zaman geri bildirim arayan saat, eğer hareket olmazsa acil servise otomatik olarak haber veriyor. Yeni saatte nabız konusunda da geliştirmeler var. Burada özellikle kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını incelemek üzere kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetin kaydedilmesi olarak geçen elektrokardiyografi sistemi yer alıyor. Bunun için saatte özel elektrotlar yer alıyor.

Apple Watch Series 4, Digital Crown’a yerleştirilmiş elektrotlardan ve arkadaki kristalde bulunan yeni elektriksel kalp sensöründen yararlanan yeni ECG uygulamasını kullanarak, kişilerin doğrudan bileklerinden EKG çekmelerini sağlıyor. Bu uygulamada, kişiler Digital Crown’a dokunduklarında 30 saniye sonra bir kalp ritmi sınıflaması alıyor. Bu, kalbin normal bir düzenle attığı veya önemli sağlık sorunlarına neden olabilecek Atriyal Fibrilasyon (AFib) belirtileri olup olmadığını gösteriyor. Tüm kayıtlar, ilgili sınıflandırmalar ve varsa, semptomlar Sağlık uygulamasında doktorlarla paylaşılabilecek bir PDF dosyasında saklanıyor. Tüm bu altyapı için Amerika sağlık kurumu FDA’in onayı bulunuyor. Ancak bu özellikle ilk olarak Amerika merkezli kullanıcılara geliyor.

Apple Watch Series 4
Apple Watch Series 4
Apple Watch Series 4
Apple Watch Series 4
Apple Watch Series 4
Apple Watch Series 4

Apple Watch Series 4 artık daha güçlü bir seçenek

Tüm bu yeniliklere rağmen tüm günü rahatlıkla çıkarabildiği belirtilen Series 4, watchOS 5 ile geliyor. Gelelim en çok merak edilen fiyat konusuna. Saatin başlangıç fiyatı 399 dolar seviyesinde. LTE bağlantılı (SIM kartlı) versiyon içinse 499 dolar ödenmesi gerekiyor. Nike ve Hermes versiyonları bulunan saat, 21 Eylül tarihinde satışa çıkıyor. Buna ek olarak güzel bir haber daha var. Apple Watch Series 3 artık 279 dolardan satılıyor.