reklamı kapat

POPÜLER

iOS 12 Apple

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi “iOS 12” hakkında son bilgiler

Teknoloji devi Apple, mobil cihazlarının merkezini oluşturan iOS işletim sistemi için köklü değişiklikler planlıyor. iOS 12 sürümüyle başlayacak yeni dönemden ilk bilgiler de karşımızda bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta duyduğumuz kadarıyla Apple, son dönemde gelen eleştiriler ve art arda çıkan güvenlik açıklarına bir nokta koymak istiyor. Bu yüzden şirketin tüm köklü değişik ve yenilikleri 2019’a attığı söyleniyor. Yeni özellikler getirmek yerine 2018’de mevcut deneyimi ve performansı artırmaya odaklanacağı söylenen şirket, iOS 12 ile işleri yoluna sokmayı hedefliyor. Bloomberg’den Mark Gurman‘ın haberine göre teknoloji devi iki yıllık bir yol haritasına geçiş yapmış durumda. iOS yanında macOS tarafını da ilgilendiren bu gelişme, her yıl çok büyük yeniliklerin karşımıza çıkmayacağını gösteriyor. Şirket tam olarak bitmemiş çalışmaları kişilerin karşısına çıkarmak yerine artık ileriye atmayı tercih ediyor. Ancak bu iOS 12 ile hiçbir yeniliğin gelmeyeceği anlamına gelmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gurman’ın elde ettiklerine göre yeni mobil işletim sistemi FaceTime içerisinde Animoji desteği getiriyor. Bu sayede kişiler iPhone X cihazlarında Animoji ile sohbet edebilir hale geliyor. Ayrıca yeni sürümde dijital asistan Siri entegrasyonunun artırılacağı belirtiliyor. Daha fazla şey yapabilir hale gelecek asistana ek olarak “rahatsız etme modu” da güncellenecekler arasında bulunuyor. Apple’ın buraya daha fazla kişiselleştirme getireceği söyleniyor. Bu sürümün hepsine ek iOS ile macOS‘da ortak uygulama sürecini başlatacağı da önemli detaylar arasında yer alıyor. Bu özellik geliştiricilerin iOS için yaptıkları uygulamaları kolayca macOS’da yayımlamasına imkan tanıyor.

Apple, iOS 12 ile “sakinleşiyor”

Tüm bu gelişmeler kullanıcılar için hem iyi hem de kötü görünüyor. Ancak yeni özelliklerin başka sorunlara yol açması kabul edilebilir görünmüyor. Bu yüzden yeni bilgiler genelde olumlu değerlendiriliyor.