reklamı kapat

POPÜLER

Apple HomePod ifixit
Apple HomePod ifixit
Apple HomePod ifixit
Apple HomePod ifixit
Apple HomePod ifixit
Apple HomePod ifixit
Apple HomePod ifixit
Apple HomePod ifixit

Apple HomePod parçalarına ayrıldı

Elektronik ürünlerin içini açarak tamir edilebilirlik durumlarını belirleyen iFixit, bu sefer Apple’ın gündemden düşmeyen akıllı hoparlörü HomePod‘u parçalarına ayırdı. Gelin cihazın tamir durumuna birlikte bakalım.

Apple HomePod, biliyorsunuz 350 dolar yurt dışı fiyat etiketiyle satılıyor. Ses kalitesiyle öne çıkmayı bilen cihaz, iFixit tarafından 19 adımda açıldı ve 10 üzerinden sadece 1 puan aldı. Yani tamiri neredeyse imkansız olan akıllı hoparlör, buna rağmen birçok olumlu yorum almayı başardı. Gövde sağlamlığı oldukça beğenilen hoparlör, göründüğü kadarıyla testere kullanılarak açılabilmiş. Standart vidalar ile beğeni toplayan ürün içerisinde birçok kablo yerine iletken bağlantılar kullanmış. iFixit cihazın olumsuz yorumlarına ise yüksek yapıştırıcı kullanımıyla başlamış.

Çok kuvvetli olduğu belirtilen bu yapıştırıcı cihazın birçok yerinde yer alıyor ve içini açma sürecini çok ama çok zor hale getiriyor. Geçtiğimiz gün duyduğumuz kadarıyla cihazın tamir ücreti de oldukça yüksek seviyede. Şirket ürünü tamir etmek için kullanıcılardan tam 279 dolar istiyor. Yani kullanıcılar herhangi bir sorunda orijinal fiyattan sadece 71 dolar daha az ödüyor. Bunun arkasında ise iFixit’in gösterdiği zorluk seviyesinin yer aldığı tahmin ediliyor. Boyutlarından daha büyük işlere imza atan cihaz, çok dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

İçini açma süreci ürünün üstündeki LED ışıklı bölümü de gözler önüne seriyor. Ayrıca cihazın altında test için bırakıldığı düşünülen gizli bir 14 pinli portun yer aldığı da görülüyor. Enerji kablosunun çıkartılabildiği belirtilen hoparlör, Toshiba üretimi 16 GB’lık bir flaş depolamaya da sahip. Bu depolama Apple A8 işlemci ile 1 GB RAM’in yanında bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik detaylarıyla Apple HomePod

Silindirik bir gövde yapısı olan cihaz, gücünü şirketin kendi geliştirdiği A8 işlemciden alıyor. Bünyesinde 4-inç’lik bir şirketin kendi tasarımı subwoofer yer alan hoparlör, özellikle ses performansı konusunda çok iddialı şekilde tanıtılıyor. Bünyesinde yer alan 6 adet mikrofon ile dinlediğiniz müziği ortama uyumlu hale getiren cihaz, Siri erişimine de sahip. Siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle elde edilebilen ürün, göründüğünden çok daha ufak bir gövde üzerine kuruluyor. Cihazın 350 dolar yurt dışı satış fiyatı bulunuyor. Türkiye satış tarihi ve fiyatı ise henüz açıklanmış değil.

İlginizi çekebilir