reklamı kapat

POPÜLER

iPhone Android Cellebrite

Tüm iPhone, iPad ve Android cihazları kıran yeni sistem!

Tüm yeni iPhone ve Android akıllı telefonları kıran bir sistem geliştirildi. Bu sistemin arkasında yine Cellebrite firması yer alıyor.

İsrail merkezli yazılım geliştirme şirketi Cellebrite, bu kırma işlerine yabancı birisi değil. Hatırlarsınız firma iOS 11 işletim sistemini kırmış ve resmi kurumlara iPhone’lara erişim imkanı tanımıştı. Dünya çapındaki resmi devlet kurumlarıyla çalışan ve resmi kurumların yargılama süreçlerinde ihtiyaç duydukları verileri alması için suçlu telefonlarına erişim sunan firma, şimdi yeni sistemi “UFED Premium” ile karşımıza çıktı. Aşağıda yapılan açıklamada da söylendiği üzere yeni sitem iOS 12.3 işletim sistemli tüm iPhone ile iPad modellerinden veri çıkarabiliyor. Aynı zamanda sistemin yeni ya da eski birçok Samsung, Huawei, LG, Motorola ve Xiaomi telefonda da aktif olarak çalıştığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu süreci yukarıda da söylediğimiz gibi sadece resmi kurumlara sunan firma, yeni sistem için ne kadar para istediğini açıklamıyor. 2019 iPhone modellerinin üzerine kurulacağı iOS 13 ve Android Q’da da çalışacağı tahmin edilen UFED Premium, gerçekten korkutucu görünüyor. Firma her ne kadar resmi kurumlar ile çalıştığını belirtse de, verilere erişim için kullanılan bir açık bulunuyor ve bunun hakkında ne Google ne de Apple‘ın bir bilgisi bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone’u kırmak hiç ucuz değil

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz yıllarda büyük ses getiren San Bernardino davasında yer alan bir iPhone’u FBI‘ın talebi doğrultusunda kırmayarak kararlı bir duruş sergilemişti. Apple kapıyı kapatınca FBI, iPhone 5C modelini Cellebrite‘e kırdırmış ve telefonun içerisine bakmayı başarmıştı. O zaman bu işlem için 1 milyon dolardan fazla para ödeyen FBI, bu işlemden de eli boş dönmüştü.

İlginizi Çekebilir

Tüm Android cihazlarla uyumlu POCO Launcher 2.0