reklamı kapat

POPÜLER

Amazon Pegasus robot

Amazon’un depolarında kullandığı en son robot: Pegasus [Video]

Dünyanın en büyük alışveriş platformlarından Amazon, depolarında kullanmak adına yeni robotlar üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu sefer Pegasus karşımızda.

Amazon, dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alıyor. Sadece alışveriş değil teknoloji tarafına da yatırım yapan firma, çok büyük depolara sahip. Günümüzde bu kadar büyük hale gelebilmesinin arkasında bu depoların etkisi oldukça yüksek olan firma, burada gelişmiş robotlar kullanıyor. İşte bunların en yenisi Pegasus ismiyle karşımıza çıkıyor. Bu robotlar direkt olarak sınıflandırma amacıyla görev yapıyor. Firmanın Denver merkezli sınıflandırma merkezinde konumlandırılan onlarca farklı Pegasus robot modeli, üzerlerinde kodlar / barkot bilgileri yer alan kargo paketlerini gitmesi gereken hatta taşıyor. Bünyelerinde yer alan özel kamera, sensörler ve otonom ağ yapısıyla sürekli olarak görev yapabilen bu robotlar, hem büyük bir zaman kazancı getiriyor hem de paketlerin yanlış yere gitmesini neredeyse tamamen engelliyor. 2018 Amazon tarafından ekim ayında bu yana test edilen robotların, şimdiye 2.5 milyon km yol yaptığı belirtiliyor. Bu gerçekten inanılmaz görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon, Pegasus altyapısı ile yeni işlerin kapısını aralıyor

Bu robotlar birçok kişiyi işinden ediyor olabilir. Ancak firma bu robotlar ile yeni işlerin ve kariyer yollarının önünü araladığını belirtiyor. Sınıflandırma gibi işlerde robotların kullanılması gayet mantıklı görünüyor çünkü bu işler insan aklına