reklamı kapat

POPÜLER

Amazon

Amazon yöneticisi: “Robotlar insanların işlerini çalmıyor”

Kısa süre önce bir açıklama yapan üst düzey Amazon yöneticisi, “Robotlar insanların işlerini çalmıyor” dedi.

Amazon’da küresel robotik, mekatronik ve sürdürülebilir paketleme direktörü olarak görev yapan Stefano La Rovere verdiği bir röportaj kapsamında, robotların ve diğer bazı yeni teknolojilerin insanların işlerini elinden aldığının bir “şehir efsanesi” olduğunu söyledi. Rovere’ye göre gelişmiş robotlar, yapay zeka ve diğer yeni nesil teknolojiler, insanların işlerini almaktan ziyade insanların bulundukları pozisyondaki rollerini geliştiriyor. Yeni teknolojilerin tamamen yeni iş kategorileri oluşturduğunu da belirten yönetici, bazı yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanmasıyla Avrupa’daki Amazon merkezlerinde 50.000’den fazla kişinin iş performansını artırdığını aktarıyor. Stefano La Rovere şimdi böyle söylüyor ancak robotik sistemler inanılmaz bir hızda gelişiyor ve 4-5 yıl sonra gerçekten birçok pozisyona olan ihtiyacın ortadan kalkması bekleniyor, firma da bu konuda insansı robotlar üzerinde detaylı denemeler yapıyor. Amazon örneğin robotik sistemler tarafında en son Agility Robotics firmasıyla yaptığı ortaklık ile gündeme gelmişti. Bu şekilde maliyetleri azaltmak isteyen firma, süreçte bir süredir Agility Robotics firmasıyla gerçek test denemeleri de yapıyordu. Hatta Agility Robotics’in “Digit” adını verdiği robotu ile araştırma ve geliştirme tesisinde aktif denemeler gerçekleştiren alışveriş devi, insansı robotları tekrar eden sıkıcı görevler için kullanmak istiyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsansı robot Digit, geçtiğimiz yıllarda özellikle Ford tarafından gündeme taşınmış bir robot modeli konumunda yer alıyor. Digit, yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere Boston Dynamics’in Atlas’ı kadar olmasa da yüksek sayılacak bir hareket kabiliyetine sahip. Merdiven çıkma sorunu olmayan robot, kollarıyla 18 kg kadar paketleri / kutuları kaldırabiliyor.

Üstünde bir LIDAR tarayıcı ve hareketli LED gözler bulunan robot, taşıdığı diğer sensörlerinin yardımıyla çevreye çarpmadan yol alabiliyor ve birçok farklı alanda kullanılma potansiyeli ortaya koyuyor. Bunlar arasında lojistik, depolar ve endüstriyel denetim gibi alanlar yer alıyor. Firma bu robot ile askeri tarafa ise başından bu yana kesinlikle odaklanmıyor.

Bağımsız yapıda otonom olarak hareket yeteneği bulunan ve toplu çalışmaya uygun olan Agility Robotics imzalı gelişmiş Digit, ticari olarak geliştiriliyor ancak son versiyon özelinde halen net bir fiyat verilmiyor. Firma bu robotu şu an Amazon dışındaki birçok başka firmayla beraber de test ediyor, daha fazlası için programlar yürütüyor. İnsan boyutlu robotlar uzun zamandır yapıları gereği özellikle monoton depo yönetim işleri için harika bir seçenek olarak görülüyor.

Amazon yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı

İLGİLİ HABERLER