reklamı kapat

POPÜLER

Ford insansı robot

Geleceğin kuryesi; Ford’dan iki bacaklı insansı robot [Video]

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford, robot teknolojileri konusunda çalışmaya devam ediyor. Firma bu sefer karşımıza bir teslimat odaklı insansı robot ile çıkıyor.

Otomobil tarafı için geliştirdiği teknolojileri başka alanlara aktarmayı seven Ford, bu sefer beklenmedik bir robotun tanıtımını yaptı. Beklenmedik diyoruz çünkü Ford imzası taşıyan insansı robot daha önce hiç görmemiştik. Bu robotun arkasında “geleceğin kargo teslimat sürecini” şimdiden gözler önüne sermek yer alıyor. Biliyorsunuz internet üzerinden alışveriş süreci her geçen gün artıyor. Bunun gelecekte daha da büyük hale geleceği açıkça görülüyor. İşte bu sürece yönelik hazırlanan Ford imzalı robot, Agility Robotics firmasıyla ortaklaşa hayat bulmuş bir teknoloji harikası. Sadece robotlar ile insansız bir taşımacılığın mümkün olabileceğini gösteren firma, bağlantılı olarak sürücüsüz otomobil sistemleri üzerinde de çalışıyor. Bu açıdan süreci gerçeğe dönüştürebilecek güçte olan otomobil devi, bu biraz “ürkütücü” duran proje ile gelecekte kuryelerin yerini robotların alabileceğini gösteriyor.

Ford insansı robot
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford insansı robot geleceğe hazır

Buna karşın robot kendi başına yürüyebiliyor, basamak çıkabiliyor, araçtan paket indirebiliyor ve sorunsuz olarak teslim edebiliyor. Henüz günlük kullanıma geçebilecek seviyede olmayan proje, yine de dahili sensörler ve kameralarıyla çevresini algılayarak kendi başına hareket edebiliyor. Adeta yaklaşan bu geleceğe hazır olan diyen büyük üretici, yine güzel bir gelecek ön gösterimi yapıyor.