reklamı kapat

POPÜLER

insansı robot

5 kilometre koşabilen insansı robot ile tanışın [Video]

Robot teknoloji gittikçe gelişiyor. Yeni robotlar artık inanılmaz gelişmiş hale gelmiş durumda. Bugün bunlardan bir tanesi olan insansı robot gündemde.

Bu insansı robot modeli ile yapılan gösterimin arkasında Oregon State University araştırmacıları yer alıyor. Diğer insansı robotlardan daha ufak ve bir bakıma yarım olan robot, açıklandığı kadarıyla belirlenen rotada tam 5 kilometre boyunca koşabilmiş. Bir robot için bu rakamın hiç ama hiç az olmadığı söyleniyor.

Bir insan gibi iki bacak üzerinde koşan robotun, 5 kilometrelik yolu herhangi bir destek bağlantısı olmadan 53 dakikada geçtiği ve süreci tek şarjla tamamlayabildiği aktarılıyor.

Bu koşuyu uzaktan insan kontrolü ile yerine getiren yani otonom olmayan ve hızı hiç de fena olmayan Cassie isimli robot, elbette sadece koşması için tasarlanmıyor.

Araştırma ekibi bu robotun günün birinde depolarda çalışmasını istiyor, aynı zamanda robotun evlerde insanlara yardımcı olmasını hedefliyor.

Robotun 5 kilometrelik koşuda iki defa düştüğü de açık olarak söyleniyor. Bunlardan birisinde kontrolü sağlayan kişinin hatası bulunuyor. Diğerinde ise yerleşik bilgisayarın yüksek ısı nedeniyle kapandığı belirtiliyor.

Geliştirilen insansı robot Cassie denge konusunda hiç sorun yaşamıyor

Yerleşik sensörler ve motor sistemleriyle gösterdiği koşu performansı yukarıdaki videoda da görebileceğiniz gibi oldukça iyi olan robot, aslında tamamen Oregon State University imzalı bir seçenek değil. Bunun arkasında esas olarak Agility Robotics firması yer alıyor.

Bu robotu Agility Robotics ortaklığında otomobil devi Ford da kullanmıştı. Ford tarafından özelleştirilen bu robotun arkasında da “geleceğin kargo teslimat sürecimi kurmak” yer alıyordu.