reklamı kapat

POPÜLER

Cassie Cal robot

“Hover Shoes” kullanmasıyla şaşkınlık yaratan yarı insansı robot [Video]

Son dönemde gördüğümüz ilginç robot modelleri arasına bir yenisi daha eklendi. Karşınızda UC Berkeley Hybrid Robotics Lab tarafından geliştirilen Cassie Cal.

UC Berkeley Hybrid Robotics Lab imzalı robot Cassie Cal için yarı insansı robot diyoruz çünkü robotun belden yukarısı bulunmuyor. Ancak bu robotu ilginç kılan gövde yapısı değil “Hover Shoes” kullanabiliyor olması. Hoverboard’lardan farklı olarak her ayak için bağımsız olan bu elektrikli paten modelleri, bizler için bile kullanması oldukça zor ulaşım araçları arasında yer alıyor. Yeni karşımıza çıkan Cassie Cal ise bu ürünlerin altından kalkmasını biliyor. Bünyesinde yer alan kamera ve sensörler ile dengesini kuran ve sorunsuz olarak yol alabilen robot, daha çok bağlantılı gösterilmesine rağmen bağımsız olarak da hareket edebiliyor. Çevreden gelen darbelere karşı koyabilme yeteneği bulunan Cassie Cal, yukarıda izleyebileceğiniz videoda da görebileceğiniz üzere belirli engellerden inebiliyor. Bacaklarını farklı açılarda ve yükseklik seviyelerinde hareket ettirebilen robotun, toprak gibi dengesiz arazilerde de çok zorlanmadan yol alabildiği görülüyor.

Cassie Cal robot
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cassie Cal gerçekten özel bir robot modeli

Kendi başına hareket etmek için Intel RealSense donanımından yararlanan Cassie Cal, yokuş iniş ya yokuş yukarı çıkma gibi süreçleri de sorunsuz olarak tamamlayabildiği gözler önüne seriliyor. Tüm sistemi sekiz ayda geliştirdiklerini belirten araştırma ekibi, sürecin daha başında görünüyor. Üzerinde çalışmaların devam ettiği robotun, şimdilik net şekilde odaklandığı bir pratik kullanım alanı bulunmuyor. Ancak gelecek için robotlar için yapılan her araştırma büyük önem arz ediyor. Robotların özellikle denge konusunda iyi hale gelmesi, onları gelecek arama kurtarma işlemleri için inanılmaz güçlü bir seçenek haline getiriyor. Bu konuda en iyi robotlar şu an Boston Dynamics firmasında yer alıyor.