reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Subaru Japon

Heyecanlandıran gelişme; Japon devleri beraber çalışacak

GT-86 ve BRZ gibi efsaneleşen iki spor otomobil platformunda birlikte çalışan Toyota ve Subaru, yeni elektrikli bir Japon otomobili üretmek için kolları sıvadı.

Otomobil firmalarının yeni modeller üretirken birlikte çalışması, son yıllarda oldukça sık gördüğümüz bir durum. Şirketler gerek teknoloji gerek ise fizibilite çalışmaları konusunda iş birliği yapıyorlar. Böylece maliyetler oldukça düşmüş oluyor. Bu durumun belkide en akılda kalan örneklerinden biri Toyota ve Subaru arasında gerçekleşmişti. Japon üreticiler GT-86 ve BRZ adını verdikleri ortak bir spor otomobil platformu ürettiler. Birbirleri ile neredeyse tıpa tıpa aynı olan bu iki modeli, amblemleri söktüğünüzde ayırmak oldukça güç. 2005 yılında bu yana sürdürdükleri beraberliğin en başarılı meyvelerinden biri olan bu modellerin satış rakamları şu an bile üreticilerini mutlu ediyor. Şimdi ise sırada güzel bir gelişme var. Beraber çalışmaya alışkın iki otomobil devi, C segmenti elektrikli bir otomobil için çalışmalara başladı. 100 elektrikli bir SUV üretimi için Toyota ve Subaru arasında imzalar atıldı bile!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Japon üretici özel bir versiyon tanıtmıştı

Subaru’nun toplamda sadece 100 adet üretileceğini açıkladığı BRZ STI Sport Edition ilk gördüğünüz andan itibaren kayıtsız kalamayacağınız bir yapıyı barındırıyor. Subaru’nun Crosstrek’te de yer verdiği ve büyük beğeni kazanan “Cook Grey Khaki” isimli renk seçeneğiyle başlayan bu detaylar, özel tasarım siyah jant ve STi logolu tamponla tamamlanıyor. Motoru ve teknik değerleriyle alakalı henüz bir bilginin paylaşışmadığı aracın süspansiyon sistemininse tamamen elden geçirildiği ilk adımda elimizde olan teknik detaylardan. Açıklanan bilgi yelpazesi içeriğinde belki de en üzücü olansa aracın sadece Japonya’da satışa sunulacak olması. 

İlginizi çekebilir

2020 Subaru Legacy