reklamı kapat

POPÜLER

youtube

YouTube kullanıcıları en çok şikayet neyden şikayetçi?

Milyarlara ulaşan kullanıcı sayısıyla YouTube video konusunda lider olarak yer alıyor. Ancak bu durum her şeyin mükemmel olduğu anlamına gelmiyor.

YouTube en çok ivme yakalayan platformlar arasında yer alıyor. Şirketin CEO’su Susan Wojcicki’nin bu ayın başında paylaştığı rakamlarına göre YouTube, aylık 2 milyar kullanıcıya ulaştı. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu oran 1,8 milyar kullanıcıydı. Haliyle bu kadar tercih edilen bir platformun kullanıcıları üzerine bir araştırma yapılması kaçınılmazdı. OneWorldHerald.com tarafından yapılan bir ankette, kullanıcıların çevrim içi video platformu ile ilgili eleştirisi gözlendi. Yapılan ankette, kullanıcıların isteklerine göre video öneren YouTube algoritmasının eskisi kadar sevilmediği ve eleştirildiği ortaya çıkıyor. Video platformu kullanıcı nezdinde kendini tekrarlayan içeriklere ulaşımı yaygınlaştırdığı için eleştiriliyor. Kullanıcılar tekrarlayan içeriklerden kaçmak için yeni alternatifler aradıklarını söylüyor. Bu anket tam da şirketin politikasını benzersiz içeriklerin sunulması üstüne kurmasının ardından gerçekleştiği için sonuçlar oldukça ilginç. Bu durumda YouTube’un konuya dair aldığı karar yeterince yerinde bulunmamış gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube bazı şeyleri yeninden düşünmek zorunda

YouTube bilindiği üzere tüm dünyada en çok izlenen videolara ev sahipliği yapıyor. Bu noktada atacağı adımları da iyi planlaması gerekiyor. Ancak kullanılan algoritmalar ve yayın politikaları, firmanın benzersiz video içerik sloganına uymuyor. Kullanıcılar daha fazla izlenen videoların bir akıma dönüştüğünü ve sürekli birbirini tekrar eden videolardan kaçamadıklarını söylüyor. Bu noktada da benzersiz içerik kavramından tamamen uzaklaşılması nedeniyle, kullanıcıların farklı alternatiflere yönelmesi kaçınılmaz. Ankette, birçok videonun YouTube’daki diğer videolarla büyük benzerlik gösterdiği tespit edildi. Ayrıca, benzersiz içeriğin olmayışı, kullanıcıları çevrim içi olarak ilginç ve faydalı videolar izlemek için başka alternatifler aramaya itmiş gibi duruyor.

İlginizi çekebilir

İçerik üreticilere özel video düzenleme uygulaması: Premiere Rush CC