reklamı kapat

POPÜLER

Beyonde-Meat

Kültür eti sektörüne yeni bir seçenek: “Beyond Meat” [Video]

Hayvanlardan elde edilen etlere ilerleyen yıllarda alternatif sunma amacıyla birçok girişim bulunuyor. Beyond Meat ise tam da bu noktada karşımıza çıkıyor.

Laboratuvar ortamında üretilen kültür etlerinden, protein içeriği zengin bitkisel besinlerden üretilen etlere kadar birçok alternatif geliştiriliyor. Küresel danışmanlık şirketi At Kearney’nin et endüstrisindeki uzmanlarla görüşerek derlediği rapora göre, 2040’lı yıllara kadar tüketilen etlerin yüzde 60’ı, bitkilerden elde edilen ürünlerden ya da laboratuvarlarda üretilen kültür etlerinden oluşacak. Beyond Meat kendisine et üretmek için neden hayvanlara ihtiyaç var sorusunu sorarak yola çıkıyor. Sağlıklı bitkilerden et üretme fikrinin temeli oluşturan bu soruyla, hamlelerini gerçekleştiren şirket, sağlıklı ve vegan sloganıyla karşımıza çıkıyor. Bu bitkisel içerikli ette bulunan proteinler bir insanın alması gereken besinleri karşılıyor. Bezelye, maş fasulyesi ve pirinç proteini kombinasyonu bir insanın alması gereken 9 aminoasidin tamamını içeriyor. Bu nedenle “tam protein” kaynağı olarak tanımlanıyor. Bir insanın günlük protein ihtiyacı, et, süt veya süt ürünlerini tüketmeden almak oldukça zor olmasına rağmen, Beyond Meat etleriyle bu besinleri tüketmeden yeterli protein alınabiliyor. Tamamen vegan olduğu için de sağlıklı. Bunun yanında vejetaryenler için de denenmesi gereken bir alternatif olarak sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beyond Meat ile Vegan et sektörü gelişiyor

Uzmanlara danışarak hazırlanan rapora göre, et alışkanlıklarının değişmesi geleneksel et üretiminin çevresel zararlarına yönelik bilincin artmasına dayandırılıyor. Ancak bunun yanında geleneksel kırmızı et tüketiminde sağlığa olan zararının da tartışmaya dahil olduğunu belirtmekte fayda var. Cambridge Medical Research Council’daki araştırmacılar işlenmiş kırmızı et tüketiminden kaynaklı bağırsak kanseri riskinin artığını vurguluyor. Rapor bu değişikliğin, geleneksel et üretiminin çevresel zararına yönelik bilincin ve vegan alternatiflere yönelimin artması sonucunda gerçekleşeceğini belirtiyor. Çünkü hayvanlardan elde edilmiyor olmasına rağmen protein oranı oldukça yüksek bunun yanında uzmanlar lezzet açısından da bir fark olmadığını belirtiyor. Hal böyle olunca da bu sektörde yeni aktörler karşımıza çıkıyor. Beyond Meat hayvansal et sektöründe alternatif bir ses olarak bitkisel içerikli burger etleri geliştiriyor. Bu etlerde protein olarak; bezelye, maş fasulyesi ve pirinç proteini kombinasyonları kullanıyor. Böylelikle hem lezzetli hem de sağlıklı bir alternatif protein kaynağı ortaya çıkıyor.

Geçen yıl Impossible Foods adıyla bu etlerin tüketiminde artış yakalandı. Hatta Impossible Foods vegan ürünlerini Burger King gibi ünlü hamburger restoran zincirine de satıyor. Impossible Foods’a rakip olarak ortaya çıkan Beyond Meat  bu sektörün gelişmesinde önemli aktörler olarak yer alıyor. Bu etler şu an için Türkiye’de bulunmuyor ancak artan talebe göre, Türkiye pazarında da satılmaya başlayabilir.