reklamı kapat

POPÜLER

Impossible Foods baliksiz balik

Etsiz hamburgerin ardından sıra “balıksız” balıkta!

Impossible Foods etsiz hamburger köftelerinden yakın zaman önce bahsetmiştik. Şimdi şirket içinde “balıksız balık” ile gündeme geliyor.

Yemek endüstrisi gün geçtikçe gelişiyor. Alternatif yemek pratikleri de bu gelişme ile kendisine çıkış yolu buluyor. Impossible Foods ise bu çıkış yoluna ulaşmada ilginç bir alternatif olarak karışımıza çıkıyor. Zira firma ürettiği “etsiz” et ürünleri ile Amerika’da oldukça popüler hale gelmeyi başarmış durumda. Etsiz sunduğu alternatiflerin etli halleri kadar lezzetli olduğu vaadi ile yola çıkan şirket, şimdi de yeni ürünü “balıksız balık” ile karşımızda. The New York Times’a göre içinde balık olmayan balıklar, bitki kaynaklı gıdalara yönelik artan talebe cevap vermek amacıyla geliştiriliyor. Bunlar ayrıca denizde ve okyanusta yaşayan canlıların neslinin tükenmesine karşı mücadele etmek için de alternatif bir yola işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Impossible Foods baliksiz balik

Hamsi aromalı “balıksız balık” üretiliyor

Impossible Foods, bilim insanlarının hücrelerden balık yetiştirmelerini sağlayan bitki bazlı tarifleri içermesinin yanında, laboratuvar teknikleriyle geleneksel deniz mahsullerine farklı bir bakış açısı getiriyor. Bugüne kadar, Impossible Foods şirketinin çalışmalarının çoğu CEO’su Pat Brown’un tariflerine dayanıyordu. Brown’a göre et ürünlerinin formülünün içinde yer alan  bir protein olan “heme”yi kullanarak balık üretmek mümkün. Balık lezzetleri üzerinde yoğunlaşan Pat Brown, imkansız gibi görünen hamsi aromalı bir et suyu ürettiğini de açıkladı. 124 kişilik araştırma ekibinin gelecek yılın sonuna kadar 200’e çıkacağını söyleyen Impossible Foods, üretilen balık suyunun geliştirileceğini de aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alternatif yiyeceklerde hedef 2035

Impossible hamburger köftesi kadar rağbet göreceği düşünülmese de balıksız balık atılımı deniz ürünlerinin dönüştürülme noktasında önemli adımları içeriyor. Balıkçılık endüstrisi tarafından zaten tüketilmiş olan dünya deniz balık stoklarının yüzde 90’ı, balıksız balık adımını göz ardı etmemeli. Impossible Foods 2035 yılına kadar dönüştürülebilir bir gıda sektörünü hedefliyor.

Bunun yanında, sadece et değil birçok gıdanın da alternatiflerine el atmayı planlıyor. Şirket geçen mayıs ayında Impossible Foods, Impossible Supreme Pizza için Little Caesars ile yapılan işbirliğinin bir parçası olarak Impossible Sausage’i de başlatmıştı. Belli mi olur ilerleyen yıllarda eğer talep gelirse Türkiye’de de bu ürünlere ulaşabiliriz.

İlginizi çekebilir

Kültür eti sektörüne yeni bir dokunuş: “Beyond Meat”