reklamı kapat

POPÜLER

Tuhaf ve gizemli balık türü Melanocetus Johnsonii ilk kez görüntülendi [Video]

Kayıp Balık Nemo’yu izleyenler bu sahneyi mutlaka hatırlayacaklardır. İki sevimli balık Nemo ve Dory denizde kaybolmuştur, etraf karanlıktır ve aniden aydınlık bir ışık belirir…

Adeta ışıkla büyülenen minik balıkların baktıkları şey aslında fenerbalığı türüne ait Melanocetus Johnsonii’nin avlarını yakalamak için kullandığı tuzağıdır. İşte bu korkunç balığa dair şimdiye kadar elde edilemeyen video kaydı, sonunda Monterey Bay Aquarium Araştırma Enstitüsü tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

Kayıp Balık Nemo’da yer alan Melanocetus Johnsonii türü fener balığı…

Derin sularda yaşayan Melanocetus Johnsonii’nin görüntüleri uzaktan kumandalı bir deniz aracı ile kaydedildi. Bilimsel çalışma, belli bir derinlikte video kaydı yapılması, bu kayıtların incelenmesi suretiyle yeni türlerin araştırılması temasına dayanıyordu. Yani elde edilen bu bulgu planlanan bir şey değildi.

Yakalanan görüntülerde net bir şekilde, tüm açıklığı ve korkunçluğu ile gözler önüne serilen Melanocetus Johnsonii’in hareketli görüntüleri için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz. Şaşırmaya hazır olun!

VİDEO