reklamı kapat

POPÜLER

MIT robot balık SoFi
MIT robot balık SoFi
MIT robot balık SoFi

MIT’den gerçeğini aratmayacak kadar iyi robot balık [Video]

Teknoloji konusunda dünyanın bir numaralı merkezlerinden Massachusetts Institute of Technology ya da kısa adıyla MIT, bu sefer karşımıza gerçeğini aratmayacak kadar iyi robot balık ile çıktı.

Özel olarak Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory araştırmacılarının hazırladığı robot balık, gerçekten hayranlık uyandırıyor. Silikon malzemeden üretilen esnek kuyruğu ile su altında gerçek bir balık gibi hareket edebilen robot, gerçekli tüm motor ve elektronik mekanizmayı bünyesinde barındırıyor. Bu açıdan komple bir çözüm oluşturan robot, su altında kablosuz olarak kontrol edilebiliyor. Bunun için standart bir kontrolcüyü ultrasonik dalgalar ile iletişim kurabilecek hale getiren birim insanları, robota SoFi adını veriyor. Gücünü lityum-polimer pillerinden alan ve hareketi için çok fazla güç harcamayan robot, bünyesinde bir kameraya da sahip. Bu sayede bilim insanları araştırdıkları alanları kayıt altına alabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot balık SoFi, MIT tarafından aktif olarak test ediliyor

Şimdiye kadar yapılmış en gerçekçi robot balıklar arasında yer alan SoFi, doğal yaşamın en doğal haliyle incelenmesi için tasarlanıyor. Tasarımsal olarak yapılacak değişiklikler ile bilim insanları su altı yaşamını balıkların gözünden incelemeyi hedefliyor. Bu noktada yeni perspektifler kazandırması beklenen teknoloji, modüler gövdesiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Robotun küresel ısınmanın deniz yaşamına etkisini inceleme gibi önemli bir amacı daha bulunuyor.

Video