reklamı kapat

POPÜLER

Festo BionicFinWave

Westworld canlılarına bir kala; karşınızda Festo’nun en son biyonik harikası “BionicFinWave” [Video]

Elektrik otomasyonu konusunda uzman firmalardan Almanya merkezli Festo, bugün yeni geliştirdiği biyonik robotu BionicFinWave‘i görücüye çıkarttı.

Biyonik serisinde ürettiği her robot birbirinden iyi olan Festo, kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. İşte bu doğrultuda karşımıza çıkan BionicFinWave, temel olarak robot bir balık. Mürekkep balığından ilham alınarak hazırlanan biyonik robot, silikondan üretilen yumuşak yüzgeçleriyle oluşturduğu akım / dalga ile hareket edebiliyor. Westworld dizisinde karşımıza çıkan gerçeğiyle birebir aynı robot canlıları akıllara getiren robot, otonom bir yapıya sahip. Yani kendi başına hareket edebilen / yüzebilen BionicFinWave, kablosuz olarak veri transferi yapabiliyor. Bünyesinde birçok sensör yer alan robot, bunlara anlık olarak tabletler üzerinden bakılmasına imkan tanıyor. Üretim amacı arasında büyük boru sistemlerini incelemek yer alan bu ilginç robotik canlı, üç boyutlu yazıcıdan üretilmiş bir şaft sistemiyle yol alabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Festo BionicFinWave
Festo BionicFinWave
Festo BionicFinWave
Festo BionicFinWave
Festo BionicFinWave
Festo BionicFinWave

Festo doğadan en iyi yararlanan robot firması

Doğanın mükemmel mekaniğini ve yapısını kopyalama konusunda rakipsiz olan firma, çalışmalarına devam ediyor. Her seferinde “yok artık” dedirten firma, pratiğe yönelik çözümlerle geleceği çok daha farklı bir yer haline getirmeye kararlı görünüyor. Festo’nun daha önce tanıttığı robotların bazıları ise burada yer alıyor.

İlgili Video

MIT’nin yine doğadan ilham aldığı robot balık