reklamı kapat

POPÜLER

Bionic Kangaroo

Festo’nun biyonik kangurusu gerçek bir kanguru gibi zıplıyor [Video]

Bugüne kadar gördüğümüz robotlar hep insanlara veya gerçek canlılarla ilgisi olmayan teneke kutulara benziyordu. Festo firması robot tasarımlarında bir eksiklik görmüş olacak ki yeni robotu için tutup bir kangurudan ilham almaya karar vermiş. BionicKangaroo adlı robotu eğlenceli bulanlar olsa da, bize Katil Bebek Chucky filmlerinden fırlamış ruhsuz ve şeytani bir oyuncak gibi göründü.

Gerçek kanguruların zıplama hareketini çok başarılı bir şekilde taklit edebilen BionicKangaroo’nun bacak mekanizması gerçek kanguru anatomisini örnek almış. Robotun bacak mekanizmasına kanguruların bacağındaki tendonlar düşünülerek yerleştirilen elastik yaylar, zıplama esnasında harcanan enerjinin bir kısmının bacaklar yere değdiği an geri kazanılmasını sağlıyor; böylece hareketin sürekliliği sağlanıyor.

Bionic Kangaroo
7 kg ağırlığında ve bir metre boyundaki robot kanguru dikey olarak 40 cm yükseğe, yatay olarak da 80 cm ileri zıplayabiliyor. Zıplama işlemini başlatan kas gücü için gövdesindeki kompresörden yüksek basınçlı hava alan BionicKangaroo pil gücüyle çalışıyor.

Jest kontrollü bileklikle yönetilen yapay kanguruyu kendi evinin konforunda zıplatmak isteyenlere ise kötü bir haberimiz var; BionicKangaroo, otomasyon teknolojilerinin araştırılması amacıyla üretilmiş olduğundan oyuncakçılarda boy göstermesi en azından şimdilik mümkün olmayacak.

VİDEO