reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Volvo’nun sürücüsüz otomobillerinin başı kangurularla dertte

Sürücüsüz otomobil testlerine son hızda devam eden Volvo, test sürecine eşlik eden “yardımcılarıyla” ilgili sorunun üzerinden gelmek istiyor.

Advertisement

Otonom sürüş sistemlerinin geliştirme sürecini kendi içerisinde yürütmeyi tercih eden üreticilerden biri olarak bildiğimiz Volvo şu sıralar oldukça ilginç bir problem üzerinde savaş veriyor. Geçtiğimiz dönemde Avustralya’da başlayan sürücüsüz otomobil testlerinde veri toplamaya ve sistemini güçlendirmeye devam eden marka yetkilileri kanguruların tacizi ve değişken yapılarıyla karşı karşıya. Test süreci boyunca geyik başta olmak üzere birçok büyük hayvanla yüz yüze gelen sistemin bu hayvanlara artık cevap verebilir duruma geldiğini söyleyen Volvo, 2015 yılında yürütmeye başladığı programda karşısındaki kanguru problemini henüz aşabilmiş değil.


Yaşadıkları sıra dışı problemle ilgili açıklamalarda bulunan Volvo Avustralya sorumlularından David Pickett; “Havada olduklarında daha uzak yere indiklerindeyse daha yakın olarak algılanıyorlar.” diyerek kanguruların diğer hayvanlara göre kendilerini çok daha fazla zorladığını ifade etti. Avusturalya yollarında yaşanan kazaların yüzde 80 oranında kanguru odaklı olduğunun altını çizen Ulusal Yol İdaresi, yol “arkadaşlarımızın” yılda 16.000’den fazla olaya karıştığını ve sigorta şirketlerine pahalıya mal olduğunun altını çiziyor. Yaşanan problemin sistemin gelişme ve kullanıma sunulma süresinde herhangi bir gecikmeye neden olmayacağını açıklayan Volvo, 2021‘de otonom modelini piyasaya sunmayı amaçlıyor.