reklamı kapat

POPÜLER

Volvo yeni bir sürücüsüz otomobil teknolojisi geliştirdi

Volvo denildiğinde akla ilk olarak güvenli otomobil imajı geliyor. İsveçli otomobil üreticisi de bu imajın hakkını vererek yollarda sürüş güvenliğini tehtid eden en büyük unsur olan sürücüyü devre dışı bırakmayı amaçlıyor. Volvo tarafından tanıtılan ve İsveç Ulaştırma Dairesi ile ortak yürütülen son projede, sürücüsüz otomobiller daha önce farklı firmalar tarafından kullanılan yöntemlerden farklı bir şekilde çalışıyor.

Kamera, GPS ve diğer sensör teknolojilerinin yerine Volvo, yolun yüzeyine mıknatıslar döşeyerek araçla yol arasındaki iletişimin bu mıknatıslar aracılığıyla sağlanmasını amaçlıyor. Bu yöntemin diğer teknolojilere oranla çok daha düşük maliyetli ve hava koşullarına daha dayanıklı olduğunu belirten Volvo, sistemin ilk testlerini İsveç’teki tesislerinde gerçekleştirmiş bile.


Yola döşenen mıknatıslar, otomobiller için görünmez bir tren yolu rolü üstlenerek hem güvenli sürüş sunuyor hem de seyir halindeki araçlar arasındaki mesafeyi minimuma indirerek trafik etkinliği sağlıyor. Trafik sıkışıklıklarının en büyük sebeplerinden birini olarak görülen araçlar arası takip mesafesinin farklı birçok bilimsel çalışmanın da konusu olduğunu not düşelim.

Henüz geliştirme aşamasındaki projenin uygulama maliyetlerinin düşük olduğu belirtilse de özellikle bozuk yollarda nasıl bir uygulamaya gidileceği veya sektörün bu teknolojiyi benimseyip benimsemeyeceği gibi sorular cevap bekliyor. Volvo, çok daha kapsamlı bir pilot proje için 100 sürücüsüz otomobili Gothenburg sokaklarında çalıştırmayı planlıyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Volvo yeni bir sürücüsüz otomobil teknolojisi geliştirdi” için bir cevap

  1. gerekirmi dedi ki:

    Bu projeyi kimden çaldığını açıklamamış ama ayıp etmiş proje’yi çalmak için uğraştığı kadar satın almak için uğraşsaydı zaten verilirdi.