reklamı kapat

POPÜLER

Volvo otonom Didi

Volvo’dan otonom sürüş teknolojisi için yeni ortaklık

Volvo, DiDi Autonomous Driving ile otonom test filosu için stratejik bir iş birliği anlaşması imzalayarak çalışmalarda yeni bir deneyimin kapılarını aralıyor.

Otomotiv güvenliğinde küresel liderliğe oynayan Volvo, gelişmekte olan sürücüsüz araç teknolojilerinde de bu kimliğinden taviz vermek istemiyor. Bu kapsamda ortaklık hamlelerini artıran İsveçli marka, dünyanın lider mobil teknoloji platformu Didi Chuxing’in otonom teknoloji kolu DiDi Autonomous Driving ile otonom test filosu için stratejik bir iş birliği anlaşması imzaladı. Volvo, DiDi’ye direksiyon ve frenleme gibi işlevler için gerekli yedekleme sistemlerine sahip XC90 otomobiller sağlayacak; ayrıca otomobilleri otonom sürüşe daha hazır hale getirmek için gereken ek yazılım ve donanım entegrasyonu için DiDi Autonomous Driving ile iş birliği yapacak. XC90’lar, DiDi Autonomous Driving’in yeni platformu olan DiDi Gemini’ye entegre edilen ilk otomobiller olacak. XC90’ların gelecekte DiDi’nin ağında otomobil çağırma amacıyla konuşlandırılması planlanıyor.

Volvo robotaksi teknolojisinde de adından söz ettirmek istiyor

Gerçekleştirilen ortaklıkla ilgili konuşan Volvo CEO’su Håkan Samuelsson; “DiDi Autonomous Driving ile yaptığımız bu stratejik iş birliği, dünyanın önde gelen otomobil paylaşım şirketlerinin tercih ettiği bir iş ortağı olma tutkumuzu doğruluyor. DiDi’nin genişleyen robotaksi programını güvenli otomobillerimizle birleştirmek, tüketiciler arasında otonom otomobil çağırma konusunda güven oluşturmak için harika bir eşleşme sağlıyor.” ifadelerine yer verdi. Anlaşma, Volvo’nun bir otomobil tedarikçisi ve sürücüsüz filolar için tercih edilen bir iş ortağı olma konumunu güçlendirmeyi de amaçlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çalışmalar kapsamında XC90’lardaki yerleşik yedekleme sistemleri ve güvenlik özellikleri, DiDi Autonomous Driving’in gelişmiş otonom sürüş sistemi ile birleştirilecek. Bu sayede otomobillerin robotaxi hizmetlerinde güvenlik sürücüleri olmadan çalışmaları mümkün olacak. Dünyanın önde gelen paylaşımlı mobil teknoloji platformu olan DiDi de premium otomobil üreticileriyle iş birliği yapıyor. DiDi, ticari otonom ulaşım hizmetleri geliştirmek için ağ operasyonundaki derin uzmanlığını ve gerçek dünyadaki sürüş verileri bankasını kullanıyor. Volvo, 2020’de Şangay’ın ilk pilot robotaksi programında kullanılmak üzere DiDi’ye Volvo XC60’lar sağlamıştı. Şangay’ın belirli bölgelerindeki insanlar, DiDi uygulamasında robotaxi ile seyahat rezervasyonu yapabilir ve otonom olarak sürülebilirken, otomobiller bir güvenlik sürücüsü ve mühendisi tarafından izleniyordu.