reklamı kapat

POPÜLER

Volvo sürücüleri 2020 yılından itibaren ölümsüz

Her otomobil üreticisinin iddialı olduğu bir konu var. Kimisi performans canavarı otomobilleriyle övünürken, kimisi de çevre dostu özelliklere yöneliyor. Volvo’nun yıllardır üzerinde durduğu nokta ise güvenlik. İsveçli üretici bu konuda o kadar iddialı ki 2020 yılından itibaren hiçbir Volvo kullanıcısının ölmeyeceğini belirtiyor.

Volvo’nun bu iddiası açıklamasının elbette bir dayanağı bulunuyor. Uzun yıllardır yol güvenliği ve sürücüsüz otomobil teknolojileri alanında çalışmalar yürüten şirket, yeni nesil Volvo otomobillerin “ölüm geçirmezliğini” birkaç ana maddeyle özetliyor. Bunların başında gelişmiş sensör sistemi geliyor. Sürücüsüz otomobiller için olmazsa olmaz olan bu sistemler, otomobillerin kendi kendine gitmesini sağlamanın yanında olası kazalarda da başrol oynuyor. Çarpışma önleme, şerit takibi, adaptif cruise kontrol, otomatik frenleme, yaya tespiti, yola aniden atlama olasılığı bulunan hayvanların tespiti ve dahası bu ana başlık altında toplanıyor.

Peki niçin sürücüsüz otomobil? Volvo güvenlik uzmanı Erik Coelingh bunu, “Tamamen sürücüsüz otomobil geliştirirken bir otomobilde olabilecek tüm olasılıkları hesaplamak zorundasınız.” şeklinde açıklıyor. Tüm bu güvenlik sistemlerinin, otomobilin sürücünün kontrolündeyken de geçerli olduğunu ekliyor.

Söz konusu teknolojiler, Volvo’nun icadı veya yalnızca Volvo’nu tekelinde olan şeyler değil. Ancak bu konuda kendine en çok güvenen firmanın Volvo olduğu da kesin. 2020 yılından itibaren tüm yeni nesil Volvo araçlarında kimsenin ölmeyeceğini veya ciddi bir şekilde yaralanmayacağını iddia eden Volvo umarız bu konuda başarılı olur. Elbette diğer otomobil üreticileriyle birlikte.