reklamı kapat

POPÜLER

Festo robot
Festo robot

Festo yine geliştirdiği inanılmaz biyonik robotlarla karşımızda [Video]

Elektrik otomasyonu konusunda uzman firmalardan Almanya merkezli Festo, yine geliştirdiği inanılmaz biyonik robotlar ile karşımızda. Adeta yaşayan robotlar hazırlayan firma, bu sefer iki farklı model ile ağzımızı açık bırakıyor.

Yaptığı ya da ürettiği her teknoloji ile sınırları zorlayan Festo, dediğimiz gibi iki yeni biyonik robot tanıttı. Bunlardan ilki BionicWheelBot ismine sahip. Cebrennus rechenbergi isimli çöl örümceğinden ilham alınarak hazırlanan robot, birçok bacağa ve kola sahip. Bu kadar hareket organıyla gelişmiş hareket kabiliyetine sahip olan robot, ilham aldığı örümcek gibi de yuvarlanabiliyor. Bu sayede istediği zaman çok hızlı hareket edebile hale gelen BionicWheelBot, beyaz rengine rağmen ürkütücü ancak bir o kadar da harika görünüyor.

Festo‘nun bir diğer robotu ise BionicFlyingFox ismine sahip. Temel olarak yarasa ailesinden uçan tilkiyi taklit eden robot, şirketin bu noktada ulaştığı son noktalardan birisini oluşturuyor. Aşırı kompleks sistemler yerine doğanın kendisini kopyalayan firma, bu şekilde başarıya ulaşıyor ve gerçekten uçabilen robot canlılar yaratabiliyor. İşte bu noktada akıllı kinematik yapısıyla gerçek uçan tilkinin uçuş yapısını kopyalayan robot, kapalı alanda otonom olarak uçabiliyor ve hareket takip sistemiyle anlık olarak bağlantı kurabiliyor.

Festo ve robotları

Biyonik serisinde ürettiği her robot birbirinden iyi olan firma, kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. Çalışmalarını yakından takip etmenizi tavsiye ettiğimiz isim, geleceğin iş alanlarını da kuruyor. Bu konuda yayımlanan tüm yeni videolar burada yer alıyor.

İlgili Video

Bu da MIT’nin doğadan ilham aldığı robot balık