reklamı kapat

POPÜLER

festo robot

Festo’dan teknoloji harikası iki yeni robot sistemi [Video]

Elektrik otomasyonu konusunda uzman firmalardan Almanya merkezli Festo, yine çok dikkat çekecek iki robot sistemi ile karşımıza çıktı.

Biyonik serisinde ürettiği her robot bildiğiniz üzere birbirinden iyi olan Festo, kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. Firma karşımıza uzun süre önce en son detaylarına burada yer verdiğimiz BionicFinWave isimli mürekkep balığından ilham alınarak hazırlanan biyonik robot ile çıkmıştı. Şimdi ise ilk olarak BionicSwift gösterildi. Tanıtım videosunu sayfanın üzerinde izleyebileceğiniz BionicSwift, görebileceğiniz üzere tam olarak bir robotik kuş. Elbette Festo’nun imzasını taşıdığından gerçek bir kuş gibi uçabilen robot, hareketli kanatçıklarıyla gerçeğinden ayırt edilemeyecek düzeyde bir taklit performansı gösteriyor. Festo’nun bu robotla uçuş konusunda yeni bir seviyeye geçtiği de görülüyor. Çünkü birden fazla BionicSwift, özel navigasyon sistemleriyle kapalı alanda birbirlerine çarpmadan ufak bir sürü halinde uçabiliyor. Bu da gerçekten inanılmaz görünüyor.

festo robot

BionicSwift

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
festo robot

BionicMobileAssistant

festo robot

BionicMobileAssistant

Festo doğadan en iyi yararlanan robot üreticilerinden sayılıyor

Festo imzalı bir diğer robot ise tanıtım videosunu hemen aşağıda izleyebileceğiniz BionicMobileAssistant oluyor. Bu robot, firmanın diğer robotları gibi bir hayvanı taklit etmiyor. Bu robotun amacı şimdilik bir kişisel yardımcı / ev asistanı olarak görünüyor. İlginç olarak büyük bir top üzerinde hareket eden ve buna rağmen dengesini çok iyi şekilde kuran BionicMobileAssistant, yapay zeka üzerine kuruluyor ve öndeki özel kamera sistemiyle çevresindeki objeleri algılayabiliyor. Üst kısmında teknoloji harikası tek bir kol / el mekanizması yer alan robot, bu sayede objeleri tutarak başka yerlere ya da başkasına taşıyabiliyor. Bu da gelecek için harika bir ön gösterim yapıyor.