reklamı kapat

POPÜLER

Festo
festo robot

BionicSwift

festo robot

BionicSwift

festo robot

BionicMobileAssistant

festo robot

BionicMobileAssistant

Festo bu sefer “Biyonik Arı” ile ses getirdi [Video]

Elektrik otomasyonu konusunda uzman firmalardan Almanya merkezli Festo, yine çok dikkat çekecek bir robot sistemi ile karşımızda.

Biyonik serisinde ürettiği her robot bildiğiniz üzere birbirinden iyi olan Festo, kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. Firma karşımıza uzun süre önce en son detaylarına burada yer verdiğimiz BionicFinWave isimli mürekkep balığından ilham alınarak hazırlanan biyonik robot ile çıkmıştı. Şirketten daha sonra ise BionicSwift gelmişti. BionicSwift, tam olarak bir robotik kuş modeliydi. Elbette Festo’nun imzasını taşıdığından gerçek bir kuş gibi uçabilen robot, hareketli kanatçıklarıyla gerçeğinden ayırt edilemeyecek düzeyde bir taklit performansı gösteriyordu. Festo’nun bu robotla uçuş konusunda yeni bir seviyeye geçtiği de görülmüştü çünkü birden fazla BionicSwift özel navigasyon sistemleriyle kapalı alanda birbirlerine çarpmadan ufak bir sürü halinde uçabiliyordu. Şimdi ise videosunu aşağıda izleyebileceğiniz Biyonik Arı ses getirdi. Festo tarafından direkt olarak “BionicBee” adı verilen robot, “Ultra hafif (32 gram) ve küçük gövdeli BionicBee, ultra geniş bant (UWB) teknolojisine sahip bir iç mekan konumlandırma sistemi sayesinde benzerleriyle sürü halinde otonom olarak uçabiliyor.” şeklinde tanımlanıyor. Ufak denilen ancak gerçek bir arıya oranla çok daha büyük olan robot, şirketin diğer çözümleri gibi ticari olarak satışa sunulmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Festo’da geçtiğimiz dönemde gelen bir diğer robot ise BionicMobileAssistant olmuştu. Bu robot, firmanın diğer robotları gibi bir hayvanı taklit etmiyordu, robotun amacı bir kişisel yardımcı / ev asistanı olarak görülüyordu. İlginç olarak büyük bir top üzerinde hareket eden ve buna rağmen dengesini çok iyi şekilde kuran BionicMobileAssistant, yapay zeka üzerine kuruluyor ve öndeki özel kamera sistemiyle çevresindeki objeleri algılayabiliyordu. Üst kısmında teknoloji harikası tek bir kol / el mekanizması yer alan robot, bu sayede objeleri tutarak başka yerlere ya da başkasına taşıyabiliyordu.

festo robot

BionicSwift

festo robot

BionicSwift

festo robot

BionicMobileAssistant

festo robot

BionicMobileAssistant

Festo robotlar yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu