reklamı kapat

POPÜLER

Geleceğin iş gücü: 3D yazıcıyla üretilmiş biyonik karıncalar [Video]

Karıncalar her zaman çalışkan olmaları ve takım çalışmalarına yatkın olmalarıyla bilinir. Ağırlıklarının birkaç katını kaldırabilen ve yapılması gereken işler konusunda çok hızlı bir şekilde organize olabilen karıncalar, gelecekte yeni iş gücü alternatifi olarak karşımıza çıkacak gibi görünüyor. 3D yazıcıyla geliştirilen biyonik karıncalar, tıpkı gerçekteki gibi, yapılması gereken işlerin üstesinden kolayca geliyor.

Otomasyon sistemleri üzerinde çalışmalar yürüten Festo‘nun geliştirdiği BionicANTs, insan eli kadar bir boyuta sahip. Gerçek karıncalar gibi hareket eden, sezgisel olarak verilen görevleri yapan ve grup çalışması gerçekleştiren bu küçük karıncaların ileride daha büyük modellerinin de üretilmesi bekleniyor. Sensörleri aracılığıyla birbirlerinin konumunu belirleyen ve aralarında iletişime geçen karıncalar, pili tükenmek üzere olduğunda antenleri aracılığıyla kablosuz olarak kolaylıkla şarj edilebiliyor.

Tamamen 3D yazıcı ile üretilmiş plastik gövdeyle birlikte gelen biyonik karıncaların 6 adet seramik bacağı bulunuyor. Başlarının üzerinde kameraya sahip olan karıncalar, kıskaçları aracılığıyla her nesneyi kolaylıkla kaldırabiliyor.

BionicAnt5crop
Festo‘nun üzerinde çalıştığı tek projenin bu olmadığını da belirtelim. Doğadan ilham alan projelere ağırlık veren şirket; kelebek gibi uçabilen ve bukalemun gibi davranan robotlar da geliştiriyor. Geçtiğimiz haftalarda Steve Wozniak, gelişen teknolojinin insanların işlerini elinden alabileceğine dikkat çekmişti. Bu denli büyük bir gelişimin kısa vadede olması beklenmiyor ancak böylesine yetenekli robotların hayatımızı önemli ölçüde kolaylaştıracağı da bir gerçek.