reklamı kapat

POPÜLER

3D yazıcıyla üretilen diş fırçası 6 saniyede dişlerinizi fırçalıyor

Diş fırçalamak, her gün düzenli olarak yapılması gereken bir aktivite ancak birçoğumuz zamansızlığı ve uykuyu bahane ederek ya da pek üzerine düşmeyerek bundan kaçıyoruz. Diş fırçalamak için ayrılan 1-2 dakikanın oldukça fazla olduğuna inananlar dahi var. Bundan ötürü de diş sağlığı üzerine araştırma ve geliştirme yapan firmalar bu süreyi daha da aşağı çekmek için alternatif yollar bulmak için çalışıyor. Ve görünüşe göre Blizzident bunu başarmış.
Blizzident
Tüm süreci baştan alarak 6 saniyede diş fırçalamanın nasıl mümkün olduğunu kısaca anlatalım. İlk olarak bir diş doktoruna giderek dişleriniz üç boyutlu modellemesini oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında bu modeli Blizzident’in sunucusuna yüklüyorsunuz. Onlar da bu filmi kullanarak diş yapınıza bire bir uygun bir diş fırçası hazırlayarak 3D yazıcı aracılığıyla bunu bastırıyor. Üzerinde 400 tel bulunan fırça size gönderiliyor ve kullanmaya başlıyorsunuz. 6 saniyelik fırçalama işlemi için diş fırçasını ağzınızın için yerleştiriyorsunuz ve çiğniyorsunuz. Fırça, yapısı itibarıyla ağzınıza tam olarak oturduğu için yalnızca birkaç çiğneme ile klasik diş fırçalamanın yarattığı etkiye ulaşıyorsunuz. İstediğiniz takdirde her dişin arasına özel diş ipleri yerleştiriliyor ve bu sayede diş ipi kullanma derdiniz de ortadan kalkıyor. Hazırlanan kalıp diş fırçasının üst kısmında da dilinizi sürerek kullanabileceğiniz bir dil temizleyicisi yer alıyor.
Blizzident
Özel yapım diş fırçaları bir yıl boyunca kullanılabiliyor. Sonrasında yenisini almak veya mevcut olanı temizletmek gibi iki alternatifiniz var. Yeni diş fırçası için ödemeniz gereken tutar 299 dolar. Yenileme zamanı geldiğinde yepyeni bir fırça isterseniz 159 dolar, eski fırçanızı temizletmek isterseniz 89 dolar masrafınız oluyor. Tabii bunlara ek doktor randevusu ve modelleme için de bir para ödemeniz gerekiyor.

VİDEO