reklamı kapat

POPÜLER

Kolibree akıllı diş fırçası

Diş fırçalamak çoğumuz için her gün aynı hareketleri tekrarladığımız bir görev halini almış durumda. Ancak refleks halini alan fırçalama tekniğinin yarar ve zararları zaman zaman birbirine karışabiliyor. Fransa merkezli bir firma olan Kolibree, hayatımızdaki akıllı ürün ailesine diş fırçasını da ekleyerek önemli bir eksiği kapatmayı amaçlıyor.

Tasarım olarak geleneksel elektrikli diş fırçalarından farksız görünen akıllı fırça, içerisinde yer alan Bluetooth ve sensör teknolojileriyle farklılaşıyor. Fırçaya özel geliştirilen akıllı telefon uygulaması, fırçada yer alan sensörler aracılığıyla kullanıcının diş fırçalama süresini, ağız içinde daha çok ve daha az fırçalanan bölgeleri, ne sıklıkla dişlerin fırçalandığı gibi ölçümleri gerçekleştirerek kullanıcısına bildiriyor. Her fırçalamadan sonra ölçümler yüzdeye dönüştürülüyor ve kullanıcıya ne kadar iyi ya da kötü diş fırçaladığı yüzdeyle belirtiliyor. Yeterince fırçalanamayan bölümlere ilişkin de uyarı veren uygulama aracılığıyla kullanıcılar daha sağlıklı dişler için önemli ip uçları elde edebiliyor.

tooth

Uygulama aynı zamanda çocuklara diş fırçalamayı özendirmek amacıyla oyun da içeriyor. Çocukların diş fırçalama seviyesine göre şekillenen oyunda ne kadar iyi diş fırçalanırsa o kadar başarılı olunuyor. CES 2014’de görücüye çıkacak olan diş fırçasının fiyatı 99-200 dolar arasında değişiyor. Firma, bu yaz bir Kickstarter kampanyası başlatarak daha fazla destek toplamayı planlıyor.