reklamı kapat

POPÜLER

3D yazıcıyla üretilen, akıllı telefon bağlantılı biyonik el [Video]

3D yazıcılar hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. İlk başlarda yalnızca küçük projeler için kullanılan 3D yazıcıların gerçek potansiyeli anlaşıldığından bu yana yüzlerce farklı proje karşımıza çıkıyor. Bu projelerden biri olan akıllı telefonla kontrol edilebilen biyonik el, gelişmiş tasarımı ve özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Japon merkezli exiii isimli şirket tarafından geliştirilen bu biyonik kol, standart protez kollara göre çok daha gelişmiş fonksiyonlarıyla ön plana çıkıyor. Kola takılan ve kas hareketlerini izleyen bir sensör yardımıyla çalışan biyonik el, buradan aldığı sinyalleri akıllı telefona gönderiyor. Daha sonrasında ise akıllı telefon gelen bu sinyalleri ele göndererek istenen hareketin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Handiii ismi verilen bu el, özelleştirilebilir yapısıyla da dikkat çekiyor. İstenirse farklı renklere sahip bir el satın alınabiliyor ya da parmaklar farklı dizilimlere sahip olabiliyor. Her şeyden önemlisi tamamen açık kaynaklı bir proje olan handiii’nin bu sayede çok daha hızlı bir şekilde geliştirilmesi bekleniyor.

handiii3
300 dolar fiyat etiketine sahip olan handiii, şirketin resmi sitesi üzerinden sipariş edilebiliyor. Tamamen piyasaya sürülmeyen ve yalnızca belirli bir form doldurularak satın alınabilen biyonik kolun hangi tarihte tam anlamıyla piyasaya sürüleceği henüz bilinmiyor.