reklamı kapat

POPÜLER

Tamamen 3D yazıcı ile üretilen protez el: Youbionic [Video]

İtalyan girişimci Youbionic tarafından üç boyutlu yazıcı ile üretilen biyonik el, üstün hareket kabiliyeti ve düşük maliyetiyle umut ışığı oluyor.

Son dönemde hayli popüler hale gelen 3D yazıcılar artık birer eğlence konusu olmaktan çıkarak daha ciddi amaçlar için kullanılmaya başlandı. Öyle ki sağlık alanına da giriş yapan yazıcılar sayesinde yapay organ geliştirilirken, nefes alamayan bir bebek yine bu cihazlar yardımıyla hayata döndürüldü. İtalya merkezli girişim Youbionic ise 3D yazıcı ile ürettiği fonksiyonel, miyoelektrik biyonik el ile alternatif çözüm sunmayı hedefliyor.

2Arduino ve her parmakta bulunan servo motorlar ile bilekten hareket ettirilen diğer protez ellere nazaran geniş hareket kabiliyeti sağlayan Youbionic, diğer taraftan onda bir oranında daha ucuza üretilmesiyle de ön plana çıkmayı başarıyor. 3D yazıcılarla hayat kalitesini arttırmak isteyen Youbionic, şimdilik prototip aşamasında olduklarını ve maliyeti yaklaşık 1250 dolar olan biyonik elin tek baskıda üretilebildiğini,  herhangi bir ek işlem gerekmediğini belirtiyor.

3

VİDEO