reklamı kapat

POPÜLER

Doktorlar 3D yazıcı sayesinde bir bebeği hayata döndürdü [Video]

Tam olarak işte 3D yazıcı teknolojisinden insanlığın umut ettiği ve beklediği fayda bu dedirtecek türden bir haber Amerika’da University of Michigan hastanesi acil servisinden geldi. Doktor Glenn Green ve Doktor Scott Hollister 3D yazıcı kullanarak yaşama şansı çok düşük olan bir bebeğin hayatını kurtarmayı başardı.

Doktor Green ve Hollister, solunum borusunu desteklemesi için 3D yazıcı ile üretilen bir atel kullanarak parçalanmış bronşu sebebiyle nefes alamayan bebeğin kapalı durumdaki hava kanallarını açarak yaşama dönmesini sağladı. Ameliyat sonrası sağlık durumu gayet iyi olan bebek Garret, doktorlar tarafından bebeklerin solunum borularının bilgisayarlı tomografi taramaları ile elde edilen veriler ışığında özel olarak biyopolimer malzemeden üretilen atel yardımıyla kurtarıldı.

Faydaları ve zararları ile kafalarda kuşkulara sebep olan ancak hızla gelişimi ile de durdurulması imkansız bir biçimde hayatımıza entegre olan 3D yazıcılar için bu gibi ilerlemelerin bilim insanları tarafından ortaya konması umutları arttırıyor. Özellikle acil müdahale durumlarında, doktorlara ihtiyaç duydukları ekipmanların tedariğinde büyük bir esneklik sağlayan 3D yazıcılar sonuç olarak hayat kurtarmayı başarıyor.

VİDEO