reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Çinli firma, 3D yazıcı kullanarak 1 günde 10 ev yaptı

3D yazıcı teknolojisindeki gelişmeleri belki de en heyecanla karşılayan ülke kuşkusuz Çin’den başkası değildir. Daha dün sizlere 3D yazıcı ile Hollandalı mimarın üç yıl içerisinde bir bina inşa etmeyi planladığı haberini vermiştik. Çin’den bu habere yanıt gecikmedi: Şanghay‘da bir firma, 3D yazıcı kullanarak 24 saatte tam 10 adet ev yapmayı başardı.

Advertisement


WinSun Decoration Design Engineering Co.
adlı firma, 150 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğinde devasa 3D yazıcılar kullanarak ev üretmeyi başardı. Maliyeti 5 bin dolardan az olan her bir evin üretiminde hammadde olarak plastik yerine  inşaat malzemesi atıkları ve endüstriyel atıklardan oluşan bir karışım kullanılıyor. Çinli firmanın üretim yönteminin Hollandalı mimardan önemli bir farkı bulunuyor: Üretim tek seferde değil, parçalar halinde 3D yazıcıda gerçekleştiriliyor ve daha sonra insan gücü kullanarak montajı tamamlanıyor.


Firma Çin’de yaklaşık 100 adet atık dönüşüm fabrikası kurarak üretim için gerekli olan hammaddenin daha düşük maliyetle elde edilebilmesini amaçlıyor. Bu üretim yöntemi ile ortaya çıkarılan evlerin düşük maliyeti ve hızlı tamamlanabilmesi yetenekleri ile yoksul bölgelerdeki barınma ihtiyacına çözüm olabileceği belirtiliyor. Özellikle Çin örneği düşünüldüğünde nüfusun yüksek bölümünün gelir düzeyinin düşük olduğu ve çalışmanın gerçekten önemli bir açığı kapatabileceği görülüyor.

Yakın zamanda 3D yazıcı alanında ortaya çıkarılan ürünlere en büyük katkıyı sağlayacağından hiç şüphemizin olmadığı bu kalabalık ülkenin girişimcileri, daha şimdiden yanılmadığımızı ispatlıyor.

*Haber Görselleri: 3ders.com