reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

3D yazıcı ile sadece 24 saatte insansız hava aracı üretildi [Video]

3D yazıcılarla ortaya çıkarılan ürünlerin maliyetlerinin geleneksel yöntemlerle üretime göre ciddi ölçüde düşük olması, kendisine her alanda yer bulabilmesini sağlıyor. Bizim de “acaba ne zaman üretirler?” diye düşünmeye başladığımız anda beklenen haber University of Sheffield‘daki bilim insanlarından geldi. Bilim insanları 3D baskı teknolojisini kullanarak insansız hava aracı üretti.

Üstelik öyle bir tasarım geliştirdiler ki; 3D modelin üretilip havalanması için sadece 24 saat gerekiyor. Tüm gereksiz kısımların tasarım aşamasında çıkarıldığı insansız hava aracının ABS plastik hammadde kullanılarak gerçekleştirilen baskısında Stratasys 900 FDM yazıcı kullanıldı. Hava aracı için gerekli tüm ilave parçaları da aynı yazıcı ile üreten ekip, geleneksel yöntemlerle 120 saat sürecek üretimi 24 saatten kısa bir sürede tamamlayarak modeli uçuşa hazır hale getirmeyi başardı.


1,5 metre kanat açıklığına ve 2 kg ağırlığa sahip insansız hava aracının testlerde başarılı bir uçuş gerçekleştirdiği yayınlanan videodan görülebiliyor. Ekip şu anda mevcut tasarımı daha da geliştirerek daha üstün yeteneklere sahip bir model geliştirmek için çalışıyor.

VİDEO