reklamı kapat

POPÜLER

Bir ayakkabı kurşun geçirmez olabilir mi? [Video]

Yıllardır kurşun geçirmez yelek ve diğer ürünlerde kullanılan Kevlar malzeme, son zamanlarda kendine farklı kullanım alanları bulmaya başladı. Amerikalı giyim firması O.A.M.C (Over All Master Cloth) ve Fransız ayakkabı üreticisi Ateliers Heschung bir araya geldi ve Kevlar kullanarak el yapımı bir ayakkabı ürettiler.


Kevlar Radial Low
adı verilen ayakkabı yüzde 25 oranında Kevlar, yüzde 75 poliamit malzemeden oluşuyor. Kevlar, kurşun geçirmezliğinin yanı sıra dayanıklı ve hafif yapısıyla ayakkabıların ihtiyaç duyduğu uzun ömrü sağlayabilecek yetenekte bir malzeme. Sonuç olarak ortaya çıkan ayakkabının kurşun geçirmez olup olmadığını anlayabilmek için yapılması gereken tek şey elbette ki bir test gerçekleştirmekti. Ancak ekip testi biraz abartarak ufak çaplı bir silah yerine Amerikan piyade tüfeği M4 kullanmayı tercih etti. Test sonrasında ayakkabının kurşun geçirip geçirmediğini hemen aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

“Topuklara sıkmak” tabirinin yarattığı tedirginliğin kaybolmasına yol açabilecek ayakkabının satış fiyatı ise yaklaşık 860 dolar olarak tespit edilmiş. Videoda yer alan “evde denemeyiniz” uyarısının her ne kadar bize garip gelse de yasaları gereği her türlü ateşli silaha kolayca erişebilen Amerikan vatandaşları için oldukça gerekli olduğunu da not düşelim.

VİDEO