reklamı kapat

POPÜLER

Grafen yapılı ceketten sonra karbon fiberden tişört! [Galeri]

Graphene Jacket’in yaratıcısı Vollebak, şimdi karşımıza jet motorlarında da kullanılan karbon fiberin bileşenlerinden oluşan bir tişört ile çıktı.

Geleceğin tasarımlarını üreten Vollebak, çok ses getiren grafen yapılı ceket ve yağmurluklarından sonra şimdi de güçlü jet motorlarında ve dünyanın en hızlı arabalarında kullanılan karbon fiber ile karşımızda. Vollebak, bu birçok alanda kullanılan karbonu bir tekstil ürününe entegre ederek farklı bir tasarım ortaya koyuyor. İlkokulda fen derslerinde hepimiz karbon liflerini hatırlıyoruz. Ünlü mucit Thomas Edison güçlü karbon liflerini ampullerinde kullanmıştı. 20. yüzyılın ortalarında, bilim insanları, malzemenin ne kadar güçlü olduğunu ve füzelerdeki plastik bileşenleri güçlendirmek için kullanabileceklerini fark etti. İngiltere Savunma Bakanlığı karbon fiberin üretim patentini aldıktan sonra jet motoru yapması için Rolls-Royce’a verdi. 21. yüzyılda ise Vollebak karbon atomunu kullanarak moda sektörüne adını yazdırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karbon fiber tişört geleceğin giyim trendi olabilir mi?

Güçlü ve dayanıklı bir bileşen olan karbonun tişörtlerde kullanılması farklı bir bakış açısı olarak tanımlanabilir. Eğer karbondan yapıldığı için bu tişörtün sert olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kumaş yapısına entegre edilen karbon, tişörtün esnekliğini kaybetmeden dayanıklı olmasını sağlıyor. Böylelikle eğer bisiklete binerken bu tişörtü giyiyorsanız bir noktada yere düştüğünüzde darbe etkisini azaltabilir. Bununla beraber aşınma ve yırtılma problemi yaşamayacağınız bu tişörtü çok daha uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Karbon fiber tişört fikri aslında çok yeni. Zira yalnızca tişörtte değil genellikle kurşun geçirmez yeleklerde kullanılan bu karbon bileşenlerinin moda sektöründe kullanılması oldukça yeni. Karbon diğer bileşenlere göre çok daha masraflı ve kullanımı zor bir atom olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle dayanaklı tekstil ürünlerinde karbon yerine genellikle Kevlar kullanılıyor. Kevlar da tıpkı karbon gibi oldukça dayanıklı bir yapıya sahip ancak karbonun atomik yapısı çelikten beş kat daha güçlü olmasıyla onu oldukça güçlü kılıyor. Aynı zamanda karbon fiber tişört esnekliğini içinde bulunan likra liflerden alıyor. Uzun yıllar kullanılacak olmasıyla tişörte adeta yatırım yapıyorsunuz. Bununla birlikte, şirket bu tür kumaşların geri dönüşümünün öncelikler listesinde yüksek olduğunu söylüyor. Eğer bu yeni tişörtü almak isterseniz 110 dolar ödemeniz gerekiyor. 

İlginizi çekebilir

Dünyanın ilk grafen tabanlı ayakkabısı, üstün kavrama vadediyor