reklamı kapat

POPÜLER

Giyimin geleceği; Grafenden hazırlanan dayanıklı ceket [Galeri]

Grafenden yağmurluk ya da ceket fikri sizce de kulağa biraz ilginç gelmiyor mu? Vollebak adlı giyim markası bunu mümkün kılıyor.

Yenilikçi bir giyim markası olan Vollebak oldukça enteresan bir materyalden ceket üretti. Bu bir ilk olduğu içinse oldukça ilgi çekti. Vollebak’ta her ürünün kendi hikayesi bulunuyor. Gömlekten, pantolona, kapüşonlu üstlerden tişörtlere kadar ürün yelpazesi oldukça geniş. Erkek giyimi üzerinde tasarımları bulunan bu tekstil girişimi, aslen grafenden ürettiği montları ile ünlü oldu. Sonrasında fosforlu yağmurlukları ile karşımıza çıkan Vollebak, sıradışı bakış açısını tasarımlarına katıyor. Grafen ceketin hikayesi ise oldukça merak uyandırıcı. Hem kurşun geçirmez hem de zeki biyolojik giysiler oluşturma hedefinin ilk basamakları olduğunu söyleyen şirketin misyonu da bu yönde. Şu an için grafenden üretilen ceketlerin kurşun geçirmez gibi bir yapısı bulunmasa da birçok başka özelliği bulunuyor.

Grafen ceketlerin dünyanın her yerinde kullanılması hedefleniyor

Tamamen görünmez ve bir atom boyutunda olan grafen parçalarını ceketlere işleme fikrinin ardında en güçlü, iletken ve kaliteli bir malzeme olması yatıyor. Ancak bu karbon maddesiyle çalışmak çok zor ve maliyetli olmasına rağmen, giyilebilir bir ürün olarak piyasaya sürüldü. Ekip ilk etapta yalnızca ceketi yapmayı planlıyordu. Sonra yıllar içinde ısı depolayabilen, dayanıklı ve hafif ceketler üretme fikrine evrildi. Sonrasında öyle bir hale geldi ki güç üretip kullanılmasını sağlayan terlemeyi azaltan, rüzgar ve yağmurdan koruyan bir ürün ortaya çıktı. Ekibin ikinci aşaması, grafen ceketleri dünyanın her yerine ulaştırmak ve grafenin kullanım alanlarını çeşitlendirmek olarak tanımlanabilir. Bu ceketlerin gri kısmı grafenden üretilmişken, mat siyah olan taraf grafenden değil yüksek kaliteli naylondan hazırlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu ceket Apple 1’den ilham alıyor

Bu ceket giydiğiniz andan itibaren vücudunuzun şeklini alıyor. Böylelikle rahat bir şekilde hareket kabiliyeti de sağlıyor. Ekip, ürünün üçüncü ve son aşamasında ise “Grafen Ceket 2″yi tasarlamayı düşünüyor. Bu ceket ise Apple 1 den ilham alıyor. Yani bir sonraki ceket biraz daha teknolojik bir ceket olacak gibi duruyor. Grafenin giyim endüstrisinde gelişmesi 50 belki de 100 yıl daha devam edeceği için grafen ceketler için daha yolun başında olduğumuz söylenebilir. Yine de grafen ceketin ilk versiyonu hem kurşun geçirmez hem de akıllı biyonik giysiler yaratmanın ilk sacayağı olarak tanımlanıyor. Max Planck Enstitüsü’nün fizikçilerinin keşfettiği gibi, grafen, ısı iletiminin temel yasalarına meydan okuyan bir karbon maddesi.

İlginizi çekebilir

İlginç yapısıyla öne çıkan “giyilebilir” LED ışık: Tronex