reklamı kapat

POPÜLER

Fire TV

Amazon, TV ve oyun kutusu Fire TV’yi görücüye çıkardı

Amazon‘un aylardır beklenen ancak çıkıp çıkmayacağı bugüne kadar kesinleşmeyen set üstü TV kutusu sonunda resmen duyuruldu. ABD’de bugün satışa sunulacak olan Fire TV adlı eğlence platformunun on parmağında on marifet var.

Ocak ayından beri dolaşan söylentilerle tutarlı şekilde Android tabanlı olacağı açıklanan Fire TV, Kindle cihazlarını da kapsayan Amazon ekosistemiyle bütünleşik bir deneyim sunuyor. Görsel ağırlıklı bir arayüzün kullanıldığı platformda çevrimiçi videoların yerel disk oynatırcasına hızlı yüklenmesi sağlanmış. Kullanıcıların ifadesine göre videolarda oynat tuşuna basıldığı an oynatma işlemi başlıyor.

Amazon’un açıklamasına göre şimdilik çevrimiçi TV servisleri olarak sadece Hulu ve Amazon Prime‘ın bulunduğu platforma Netflix, Plex ve NBA Game Time‘ı da kapsayan pek çok ortağın katılması planlanıyor. Üstelik diğer Amazon hizmetlerindeki içeriğe de Fire TV üzerinden erişmek mümkün. Örneğin Amazon Cloud Drive’daki fotoğraflarınızı TV’nizde görüntüleyebilirsiniz.

Fire TV
İnce siyah bir kutu şeklinde tasarlanmış olan Fire TV, 2 GB RAM ve dört  çekirdekli bir işlemci içeriyor. Bu donanımıyla Chromecast benzeri minimal bir cihazdan çok akıllı telefonları andıran Fire TV’nin yakında oyun platformuna dönüşeceği de müjdelendi. Double Fine ve Ubisoft gibi oyun üreticilerinin oyunlarını Fire TV’ye getirmek için çalışmaya başladığı belirtiliyor.

Bugün 99 dolar fiyat etiketiyle ABD’de satışa çıkan Fire TV’nin global piyasaya sunulması beklense de hangi ülkelerde ne zaman çıkacağı veya içeriğinin ABD’deki kadar kapsamlı olup olmayacağı hakkında bir açıklama henüz yok. Ancak Türkiye’deki telif yasalarının çıkardığı zorluklardan ötürü Fire TV’yi yakın zamanda ülkemizde göreceğimize çok güvenmiyoruz.

İLGİLİ HABERLER