reklamı kapat

POPÜLER

3D-canal-house

Amsterdamlı mimarlar 3D yazıcıyla gerçek bir bina inşa edecek [Video]

Otomotivden sağlık sektörüne kadar her alanda boy göstermeye başlayan 3D yazıcılar inşaat sektörüne de el atmasa olmazdı. Amsterdamlı Dus Architects adlı sanatsal mimari firmasının yeni projesi tümüyle 3D yazıcıdan çıkmış tam ölçekli bir bina çalışması.

2014 başında açıklanan projede 3D yazıcıdan çıkmış parçaların birleştirilmesiyle 13 odalı bir bina yapılması planlanıyor. Üç haftalık çalışmanın ardından aşağıda görülen 3 metrelik parçası ancak biten binanın 3 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

3D-canal-house
Binanın iç kısmı da cephesi de yüzde 75’i bitkisel yağdan oluşan mikrofiberle güçlendirilmiş biyoplastik karışımından yapılıyor. Binanın tüm yüzeyleri yekpare parçalar halinde üretilirken boru ve kablo döşemeleri için parçaların içinde boşluklar bırakılıyor.

İnşa sürecine bu tip bir yaklaşım sadece sanatsal ve teknolojik bir girişimi temsil etmiyor. Dus firmasındaki tasarımcıların açıklamasına göre geleneksel malzemeler yerine 3D yazıcı kullanıldığında ortaya daha az atık çıkıyor ve nakliye masrafı azaltılıyor, üstelik temel malzeme olarak büyük bölümü geri dönüştürülmüş malzeme kullanılıyor.

3D-canal-house
Bina parçalarının küçük ölçekli temsili

3D yazıcıyla inşa teknolojisinin gelişmesi durumunda mimar olmayan kişilerin dahi kendi evlerini tasarlaması, sıkıldığında belirli bölümlerini değiştirmesi, hatta taşınırken evini söküp yanında götürmesi dahi mümkün olabilir.

Son olarak, ziyarete açık olan şantiye sahasının turistlerden büyük ilgi gördüğünü de belirtelim. Şu anda tamamlanmış tek bir parçanın yakından görülebildiği inşaat alanını geçtiğimiz günlerde Obama dahi ziyaret etmiş.

VİDEO