reklamı kapat

POPÜLER

humblebundle

Oyun dünyası korsana karşı, peki ama ya daha kötüsü varsa?

Oyuncular arasındaki en büyük tartışmalardan biridir korsan oyun kullanımı. Parası olmadığı için korsanı tercih edenler, oyunun fiyatının ederi kadar olup olmadığını anlamak için tercih edenler, sadece çok sevdiği oyunları satın almaya değer bulanlar ve daha bunun gibi bir çok sebep. Bu tarz tartışmaların genelde kilit noktası para ve onu harcamaya değer platformlar arasındaki ince çizgidir. Sanal bir dünya üzerinde, internetten erişilebilen her şeyin değersizleştiği bir ortamda yapımcı, yaratıcı ekibin emeğini de onlar düşünecek değil ya!

Korsan oyun kullanımının önüne geçmek gerçekten de çok zor. Ahlaki değerler bir kenara, insanların bencilliğiyle birleşmiş bir oyuncu camiasında oyun satın aldığınız için gülünebilirsiniz hatta! O derece bir pişkinlik yani. Büyük firmalara çok dokunmasa da bağımsız oyun yaratıcılar için korsan ciddi bir sorun. Hatta oyuncuya bunu biraz olsun anlatabilmek için yapılmış bir oyun bile var!

Game Dev Tycoon isimli oyunda kendi oyun şirketinizin sahibi oluyorsunuz ve oyun üretiyorsunuz. Oyunu çıkartan firma korsanını da piyasaya yine kendisi sundu ama bir farkla: Oyunu korsan olarak indirdiyseniz firmanız bir süre sonra korsan oyun kullanıcıları tarafından batırılıyor ve oyunda ilerleyemiyorsunuz. Bu noktada oyundan ne kadar haberdarsınız bilemiyoruz fakat oyuncuların farkındalığını o dönem için oldukça arttıran bu oyun tabii korsan için bir çare olamamıştı. Herkesin ayıpladığı fakat kullanmaya devam ettiği bir araç olarak kaldı korsan siteler.

Peki ama bu oyunlara daha ucuz ulaşmanın bir yolu da mı yok? Çerez alır gibi oyun alma alışkanlığınızı yenemiyorsanız, yeni çıkan oyunları çıktığı gibi oynamak zorundaysanız, bütçenizi de ona göre ayarlamalısınız fakat bunun dışında Steam, Origin gibi platformlar üzerinden oyun alıyorsanız, özellikle bilgisayar kullanıcıları için konuşuyoruz şu an, düzenli olarak indirimler yapıldığını da biliyor olmanız gerekiyor. Özellikle Steam senede en az üç büyük indirim haftası düzenliyor ve ara ara da çeşitli sürpriz indirimler yapıyor. Bir de Humble Bundle var ki…
humblebundle

Humble Bundle, oyun anahtarları satan bir sistem. Üstelik de 1 dolardan başlayan kampanyalarla. Peki bu Humble Bundle’ın arkasında ne yatıyor? Hayır işi. Humble Bundle iki haftada bir ve haftalık olmak üzere paket şeklinde oyunlar çıkartıp satıyor. 5-6 oyunu 1 dolardan başlayan bağışlar ile alabiliyorsunuz. Oyunlara ne kadar para vereceğiniz tamamen size kalmış, işin güzel yanı ise hem oyun yaratıcılarına hem de anlaşmalı oldukları hayır kurumlarına yardımda bulunabiliyorsunuz. Hangi platforma ne kadar para gideceğini bile ayarlayacağınız sistemde, oyun için Steam gibi platformlarda okutabileceğiniz anahtarlar veriyor. Tam da bu noktada korsandan bile kötüsü devreye giriyor. Temeli hayır işi olan bu çalışmadan faydalanmak isteyen bazı akıllı firmalar da olmuş. Toplu halde 1’er dolara aldıkları Humble Bundle paketlerini kurdukları siteler üzerinden oyunun kendi fiyatından daha düşük ama kendilerine oldukça yüksek kar getiren bir fiyat üzerinden satıyorlar. Bu durumda ne hayır kurumu ne de oyun geliştiricileri faydalanabiliyor bu kazançtan. Tamamen karaborsa oluşturulmuş yani ve oyun satışları bağımsız oyun geliştiricileri için de büyük bir sorun teşkil ediyor. Hatta öyle ki Red Shirt oyununun geliştiricisi Mitu Khandaker-Kokoris oyununun bu tarz bir karaborsa site yerine korsan olarak indirilip oynanmasını tercih ediyor. Olayı fark eden yapımcılar ilgili sitelere mesaj atıyor ve yeterince şanslılarsa oyunları satıştan kaldırılıyor fakat bunu engellemek o kadar da kolay değil. Bu konuyla ilgili Humble Bundle’ın ise resmi bir açıklaması yok fakat yeni bir uygulamayla, bir süredir, satın alınan oyunun direkt Steam hesabı üzerine yazılmasını sağlayacak şekilde gerçekleştirmeye çalışıyorlar satışlarını. Bir de hediye seçeneği ile satış süresi boyunca hediye ettiğiniz arkadaşınızın hesabına direkt olarak atıyorlar oyunu fakat bu durum da karaborsacıları henüz engellemiş gibi durmuyor. Tam bu noktada oyuncuların kendilerini yaratıcı ekibin yerine koyup biraz düşünmeleri gerekiyor, çünkü hiçbir bahane ne korsanı ne de karaborsayı haklı çıkartmaya yetmiyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Oyun dünyası korsana karşı, peki ama ya daha kötüsü varsa?” için 4 cevap

 1. cemo dedi ki:

  Her şeyde olduğu gibi parası olan her şeye kavuşsun olmayan sussun otursun bir köşe de degil mi?Ülkemizde asgari ücret 800 tl lerde iken yeni çıkan ve en ucuzu 80 tl lerden başyıp 190 tl lere kadar çıkabilen oyunların satıldığı bir ülkede korsandan, korsan oyun yada film ve ya müzik dvd lerinden bahsetmek çok komik geliyor bana. Üstelik korsan satışlara ragmen bir oyun da tüm dünyada yüzmilyon dolarlar kazanabilen şirketlerin emekten ticari ahlaktan dem vurmaları mide bulandırıcı geliyor bana. korsan fiyatına bile bu şirketler satışa sunsa oyunları yada digerlerini çok daha fazlasını kazanabilirler yine. Ama yaşamak parası olana demek kapitalizmde…

 2. cemo dedi ki:

  Her şeyde olduğu gibi parası olan her şeye kavuşsun olmayan sussun otursun bir köşe de degil mi?Ülkemizde asgari ücret 800 tl lerde iken yeni çıkan ve en ucuzu 80 tl lerden başyıp 190 tl lere kadar çıkabilen oyunların satıldığı bir ülkede korsandan, korsan oyun yada film ve ya müzik dvd lerinden bahsetmek çok komik geliyor bana. Üstelik korsan satışlara ragmen bir oyun da tüm dünyada yüzmilyon dolarlar kazanabilen şirketlerin emekten ticari ahlaktan dem vurmaları mide bulandırıcı geliyor bana. korsan fiyatına bile bu şirketler satışa sunsa oyunları yada digerlerini çok daha fazlasını kazanabilirler yine. Ama yaşamak parası olana demek kapitalizmde…

 3. Ninsu KAHRAMAN dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle Humble Bundle, Steam gibi platformlardan çok ucuza oyun bulunabileceğini yazıda bahsetmiştim fakat bu yazının asıl konusu korsan kullanımının yanlışlığı değil oyun dünyasında oluşturulan çirkin karaborsa (Humble Bundle’dan 1 dolara 4-5 oyun alıp tanesini 6 dolardan satmak gibi). Büyük şirketler demişsiniz fakat Indie oyun yapımcılarını hesaba katmamışsınız sanırım. Oyun dünyası içerisinde giderek büyüyen, bağımsız oyunlar dediğimiz Indie Games yapımcıları herhangi bir büyük şirkete bağlı olmadan gerek kickstarterla, gerekse kendi birikimleriyle oyun yapan kişiler. Harcadıkları paranın her kuruşunu hesaplamakla beraber tüm umutlarını çıkartacakları oyunun tutup tutmayacağına bağlayan insanları da düşünmek gerektiğine inanıyorum. Bunun haricinde Humble Bundle’a geri dönersek, ekte göndermiş olduğum resim eski bir kampanya paketi. Sadece bilimeyen oyunların değil bilinen büyük şirketlerin oyunlarının da kampanyada varlığını göstermek için attım. Bu fotoğrafta Batman Arkham Asylum, F.E.A.R 2 ve 3, Lord of The Rings: War in the North oyununu (4 oyunu birden evet) sadece 1 dolar (ki şu an 2.14tl sanırım) vererek satın alabilirken 4.38 dolar verirseniz bu oyunların yanında bir de Batman Arkham City ve Scribblenauts Unlimited oyununa sahip oluyor ve aynı zamanda çocuklar için bağış yapmış oluyordunuz. Bu kampanyaların özelliği ise sınırlı bir süresinin olması, iyi takip edilmesi gerekiyor bu yüzden. Ayrıca yazdığım ücretler minimum fiyatlar, tabii ki daha çok bağış yapmak isterseniz bunu da yapabiliyorsunuz. Günümüzde 1 dolara bile iyi oyunlar alınabilirken hala korsanın savunulması gerçekten üzücü fakat yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım Humble Bundle gibi firmalara dikkatinizi çekebilmişimdir.

 4. Enes dedi ki:

  Merhaba,
  Bende ufak bir yorumla konuya katılmak istedim. Öncelikle korsanı haklı çıkarmanın hiç bir elle tutulur yanı yok olduğunu savunuyorum(kendim de kullandığım halde). Şöyle ki bir oyunu yaptığınızda bu oyuna değer biçmek sizin insiyatifinizdedir. Üzerine vergi eklenince belki biraz daha pahalıya gelebilir ancak onu aşmanın da çok popüler yolları vardır(Gidital kopyaları gibi). “Steam” gibi “gog” gibi keza humblebundle lar olduğu sürece bence korsana hayır demeliyiz. Birde oyunların bu kadar pahalı olması arz talep meselesidir. Benim yaptığım ürünün değerini ben koyarım sen almazsan ben mecburen indirmek zorunda kalırım.
  Saygılarımla