reklamı kapat

POPÜLER

humblebundle

Oyun dünyası korsana karşı, peki ama ya daha kötüsü varsa?

Oyuncular arasındaki en büyük tartışmalardan biridir korsan oyun kullanımı. Parası olmadığı için korsanı tercih edenler, oyunun fiyatının ederi kadar olup olmadığını anlamak için tercih edenler, sadece çok sevdiği oyunları satın almaya değer bulanlar ve daha bunun gibi bir çok sebep. Bu tarz tartışmaların genelde kilit noktası para ve onu harcamaya değer platformlar arasındaki ince çizgidir. Sanal bir dünya üzerinde, internetten erişilebilen her şeyin değersizleştiği bir ortamda yapımcı, yaratıcı ekibin emeğini de onlar düşünecek değil ya!

Korsan oyun kullanımının önüne geçmek gerçekten de çok zor. Ahlaki değerler bir kenara, insanların bencilliğiyle birleşmiş bir oyuncu camiasında oyun satın aldığınız için gülünebilirsiniz hatta! O derece bir pişkinlik yani. Büyük firmalara çok dokunmasa da bağımsız oyun yaratıcılar için korsan ciddi bir sorun. Hatta oyuncuya bunu biraz olsun anlatabilmek için yapılmış bir oyun bile var!

Game Dev Tycoon isimli oyunda kendi oyun şirketinizin sahibi oluyorsunuz ve oyun üretiyorsunuz. Oyunu çıkartan firma korsanını da piyasaya yine kendisi sundu ama bir farkla: Oyunu korsan olarak indirdiyseniz firmanız bir süre sonra korsan oyun kullanıcıları tarafından batırılıyor ve oyunda ilerleyemiyorsunuz. Bu noktada oyundan ne kadar haberdarsınız bilemiyoruz fakat oyuncuların farkındalığını o dönem için oldukça arttıran bu oyun tabii korsan için bir çare olamamıştı. Herkesin ayıpladığı fakat kullanmaya devam ettiği bir araç olarak kaldı korsan siteler.

Peki ama bu oyunlara daha ucuz ulaşmanın bir yolu da mı yok? Çerez alır gibi oyun alma alışkanlığınızı yenemiyorsanız, yeni çıkan oyunları çıktığı gibi oynamak zorundaysanız, bütçenizi de ona göre ayarlamalısınız fakat bunun dışında Steam, Origin gibi platformlar üzerinden oyun alıyorsanız, özellikle bilgisayar kullanıcıları için konuşuyoruz şu an, düzenli olarak indirimler yapıldığını da biliyor olmanız gerekiyor. Özellikle Steam senede en az üç büyük indirim haftası düzenliyor ve ara ara da çeşitli sürpriz indirimler yapıyor. Bir de Humble Bundle var ki…
humblebundle

Humble Bundle, oyun anahtarları satan bir sistem. Üstelik de 1 dolardan başlayan kampanyalarla. Peki bu Humble Bundle’ın arkasında ne yatıyor? Hayır işi. Humble Bundle iki haftada bir ve haftalık olmak üzere paket şeklinde oyunlar çıkartıp satıyor. 5-6 oyunu 1 dolardan başlayan bağışlar ile alabiliyorsunuz. Oyunlara ne kadar para vereceğiniz tamamen size kalmış, işin güzel yanı ise hem oyun yaratıcılarına hem de anlaşmalı oldukları hayır kurumlarına yardımda bulunabiliyorsunuz. Hangi platforma ne kadar para gideceğini bile ayarlayacağınız sistemde, oyun için Steam gibi platformlarda okutabileceğiniz anahtarlar veriyor. Tam da bu noktada korsandan bile kötüsü devreye giriyor. Temeli hayır işi olan bu çalışmadan faydalanmak isteyen bazı akıllı firmalar da olmuş. Toplu halde 1’er dolara aldıkları Humble Bundle paketlerini kurdukları siteler üzerinden oyunun kendi fiyatından daha düşük ama kendilerine oldukça yüksek kar getiren bir fiyat üzerinden satıyorlar. Bu durumda ne hayır kurumu ne de oyun geliştiricileri faydalanabiliyor bu kazançtan. Tamamen karaborsa oluşturulmuş yani ve oyun satışları bağımsız oyun geliştiricileri için de büyük bir sorun teşkil ediyor. Hatta öyle ki Red Shirt oyununun geliştiricisi Mitu Khandaker-Kokoris oyununun bu tarz bir karaborsa site yerine korsan olarak indirilip oynanmasını tercih ediyor. Olayı fark eden yapımcılar ilgili sitelere mesaj atıyor ve yeterince şanslılarsa oyunları satıştan kaldırılıyor fakat bunu engellemek o kadar da kolay değil. Bu konuyla ilgili Humble Bundle’ın ise resmi bir açıklaması yok fakat yeni bir uygulamayla, bir süredir, satın alınan oyunun direkt Steam hesabı üzerine yazılmasını sağlayacak şekilde gerçekleştirmeye çalışıyorlar satışlarını. Bir de hediye seçeneği ile satış süresi boyunca hediye ettiğiniz arkadaşınızın hesabına direkt olarak atıyorlar oyunu fakat bu durum da karaborsacıları henüz engellemiş gibi durmuyor. Tam bu noktada oyuncuların kendilerini yaratıcı ekibin yerine koyup biraz düşünmeleri gerekiyor, çünkü hiçbir bahane ne korsanı ne de karaborsayı haklı çıkartmaya yetmiyor.