reklamı kapat

POPÜLER

rusya korsan yazılım

Rusya’da yaptırımlar nedeniyle korsan yazılım yasal hale gelebilir

Rusya’nın Ukrayna işgali sürdüğü için yaptırımlar da sürüyor. Rusya bu yaptırımlar sonrasında korsan yazılım merkezi olabilir.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürdüğü için ülkelerin ve şirketlerin savaşa katılmak dışında elinden gelen tek şey olan yaptırımlar sürüyor. Bu yaptırımlar sonucunda Rusya ciddi sorunlar yaşamaya başladı. Bu sorunlar arasında yazılım tarafı da yer aldı. Şirketler ve kullanıcılar yasal olarak birçok yazılım hizmetine ulaşamaz, isteseler dahi ödeme sistemleri kapatıldığı için yazılımları satın alamaz hale geldi. Ülke bunun etrafından ise geniş çaplı çözümler bulunana kadar korsan yazılım ile dönecek gibi görünüyor. Ortaya atılan bilgilere göre Rusya, ülke içerisindeki işlerin dönmesi için şirket ve kullanıcıların korsan yazılım kullanmasını yasal hale getirmek için çalışıyor. Yerel çözümler çıkana kadar ihtiyaçların bu şekilde çözülmesi hedefleniyor.

Buna ek olarak ülke başka büyük planlar da yapıyor. Tam olarak net değil ancak Rusya’nın global internet ağından olabilecek en yüksek oranda çıkarak içe dönmesi hedefleniyor. Ülke birçok servis ve sunucunun ülke içerisine getirilmesini istiyor. Sadece geçtiğimiz iki hafta içerisinde Rusya’ya karşı olarak alınan yaptırım kararlarına tekrar bakarsak;

Apple, geçtiğimiz hafta Rusya’da ürün satmayı bıraktığını açıkladı. Firma ayrıca bazı App Store merkezli yasaklar getirdi. Dün ise Rusya merkezli bir site App Store ve iTunes ödemelerinin durdurulduğunu aktarıyor. Bu konuda Apple’dan net bir açıklama yok o yüzden şimdilik bir erişim sorunu da olabilir ancak yüksek ihtimalle tamamen yasak gelmiş durumda.

-Sony, Rusya’ya olan tüm donanım ve yazılım desteğini kesti. Açıklamaya göre ülkedeki tüm PlayStation Store faaliyetleri durdurulacak, aynı zamanda PS4/PS5 konsolların sevkiyatı da kesilecek.

Visa ve Mastercard Rusya merkezli operasyonlarını askıya aldı.

-TikTok, Rusya merkezli olarak platforma yeni video yüklenmesini durdurdu ve canlı yayınları kapattı.

-Netflix de diğer firmaların yolundan gitti ve Rusya operasyonunu durdurma kararı aldı.

-Microsoft tarafından satın alınan Activision Blizzard ve oyun marketi Epic Games, Rusya merkezli oyun satışlarını durdurdu. Steam ise bu konuda henüz bir adım atmadı.

PayPal, şiddetli askeri saldırılar nedeniyle Rusya merkezli operasyonunu durdurma kararı aldı.

Samsung, Rusya’ya olan tüm ürün sevkiyatlarını durdurduklarını açıkladı. Rusya vatandaşları artık milyonlarca Samsung telefondan, çipten ve şirketin diğer ürünlerinden mahrum kalacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify, Rusya’da fiziksel olarak operasyonu durdurma kararı aldı. Rusya’daki ofisini kapatan Avrupa merkezli firma, aynı zamanda Rusya devletine bağlı reklam içeriklerini de engellediklerini duyurdu.

Google da süreçle alakalı tepkisini gösterdi ve firma Rusya’daki tüm reklam satışlarını durdurdu.

Microsoft cephesi Rusya merkezli yeni ürün ve servis satışlarını durdurduklarını duyurdu.

Rusya’ya karşı yapılan diğer hamleler ise burada yer alıyor. Ülke tüm bu büyük adımlara rağmen işgalden vazgeçmiyor ve ilerlemeye devam ediyor.

Rusya ve korsan yazılım iddiaları yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı

İLGİLİ HABERLER