reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

Rusya, Instagram’ı net olarak yasaklayacağı tarihi duyurdu

Rusya’nın Ukrayna işgali sürdüğü için yaptırımlar da sürüyor. Bunlara karşı olarak Rusya da boş durmuyor. Bu sefer Instagram için fiş çekiliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali karşısına ülkeler yanında şirketler de büyük adımlar artıyor. Bunlardan birisi olan çatı şirket Meta, yaptıkları nedeniyle Rusya yönetimini fazlasıyla kızdırıyor. Bu açıdan bir karar alan ülke yönetimi, Facebook sonrasında Instagram için de erişim yasağı getiriyor. Instagram’ı ayrıcalık yapmakla suçlayan ülke, 14 Mart tarihinde platforma Rusya içerisinden erişimin kesileceğini duyurdu. Bu durum Rusya’daki milyonlar için büyük bir darbe daha anlamına geliyor. Bunu diyoruz çünkü ülkede Instagram üzerinden iş yapan ve para kazanan milyonlarca kişi bulunuyor. Yani bu yasak fotoğraflara ve videolara erişimden fazlasına sahip ve bu da gerçekten kötü görünüyor.

Sadece geçtiğimiz iki hafta içerisinde Rusya’ya karşı olarak alınan yaptırım kararlarına tekrar bakarsak;

Apple, geçtiğimiz hafta Rusya’da ürün satmayı bıraktığını açıkladı. Firma ayrıca bazı App Store merkezli yasaklar getirdi. Dün ise Rusya merkezli bir site App Store ve iTunes ödemelerinin durdurulduğunu aktarıyor. Bu konuda Apple’dan net bir açıklama yok o yüzden şimdilik bir erişim sorunu da olabilir ancak yüksek ihtimalle tamamen yasak gelmiş durumda.

-Sony, Rusya’ya olan tüm donanım ve yazılım desteğini kesti. Açıklamaya göre ülkedeki tüm PlayStation Store faaliyetleri durdurulacak, aynı zamanda PS4/PS5 konsolların sevkiyatı da kesilecek.

Visa ve Mastercard Rusya merkezli operasyonlarını askıya aldı.

-TikTok, Rusya merkezli olarak platforma yeni video yüklenmesini durdurdu ve canlı yayınları kapattı.

-Netflix de diğer firmaların yolundan gitti ve Rusya operasyonunu durdurma kararı aldı.

-Microsoft tarafından satın alınan Activision Blizzard ve oyun marketi Epic Games, Rusya merkezli oyun satışlarını durdurdu. Steam ise bu konuda henüz bir adım atmadı.

PayPal, şiddetli askeri saldırılar nedeniyle Rusya merkezli operasyonunu durdurma kararı aldı.

Samsung, Rusya’ya olan tüm ürün sevkiyatlarını durdurduklarını açıkladı. Rusya vatandaşları artık milyonlarca Samsung telefondan, çipten ve şirketin diğer ürünlerinden mahrum kalacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify, Rusya’da fiziksel olarak operasyonu durdurma kararı aldı. Rusya’daki ofisini kapatan Avrupa merkezli firma, aynı zamanda Rusya devletine bağlı reklam içeriklerini de engellediklerini duyurdu.

Google da süreçle alakalı tepkisini gösterdi ve firma Rusya’daki tüm reklam satışlarını durdurdu.

Microsoft cephesi Rusya merkezli yeni ürün ve servis satışlarını durdurduklarını duyurdu.

Rusya’ya karşı yapılan diğer hamleler ise burada yer alıyor. Ülke tüm bu büyük adımlara rağmen işgalden vazgeçmiyor ve ilerlemeye devam ediyor.

Instagram yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı

İLGİLİ HABERLER