reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Rusya Ukrayna

Volkswagen CEO’sundan Rusya-Ukrayna savaşı için önemli uyarı; “Ekonomik etkisi beklenenden kötü olabilir”

 - Güncelleme: 12 Mart 2022 00:09

Volkswagen Grup CEO’su Herbert Diess, Rusya-Ukrayna savaşı ile başgösteren tedarik krizine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs ve çip krizi sonrasında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkilerini yoğun bir şekilde hissetmeye başlayan otomotiv dünyasında, süreçle ilgili şu aşamada bir bilinmezlik söz konusu. Üreticilerin Rusya için hayata geçirdiği yaptırımların yanında bölgedeki tedarik zincirinin bozulması operasyon aksamalarına neden oluyor. Bu sebepten ötürü Almanya başla olmak üzere önemli noktalardaki tesislerinde üretim arası vermek durumunda kalan Volkswagen Grubu’nun CEO’su Herbert Deiss, süreçle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Savaşın derinleşmesi üzerine kaygılarını dile getiren Diess, Almanya ve Avrupa için ekonomik etkilerinin pandemi ve çip krizi süreçlerinden çok daha kötü olabileceğine vurgu yaptı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen Grup CEO’su Diess, fiyat artışlarına dikkat çekti

İki ülke arasındaki krizin sıcak savaşa dönüşmesiyle birlikte, tedarik zincirinin bozulacağı sıkça dile getirildi. Açıklamalarında bu problemin uzam olarak fiyat artışlarını dile getireceğini çok net bir şekilde dile getiren başarılı yönetici, Rusya’ya karşı atılan yaptırımlarla ilgili de çok net ifadelere yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Financial Times‘a konuşan Diess; “Almanya gibi ülkelerin altyapılarına baktığımızda, hammadde ve enerji gibi önemli noktalarda Rusya’ya bağımlı olduğunu görebiliriz. Rusya ile tüm ticari ilişkileri rafa kaldırdığımızı düşündüğümüz senaryo aynı zamanda buradan bir enerji akışının olmayacağı anlamına da geliyor. Bu durum tüm Avrupa gibi Almanya’da da önemli etkiler yaratır. Yaptırımları desteklemekle birlikte sürecin masada gerçekleştirilecek müzakerelerle bitirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerine yer verdi. Volkswagen Grubu, işgalin başlamasıyla birlikte Rusya’daki tesislerinde üretimi durdurma kararı almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER