reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Rusya Ukrayna

Rusya-Ukrayna Savaşı; Volkswagen hibrit modeller için tüm siparişleri kapattı

Volkswagen, elektrikli modeller sonrası şarj edilebilir hibrit altyapısına sahip yeni modellerinin siparişlerini askıya aldı.

Rusya ile Ukrayna arasında derinleşmeye devam eden savaş durumu, ekonomik ve üretim tarafında da yansımalarını artıyor. Bölgedeki tedarik kaynaklarının hizmet veremez hale gelmesiyle birlikte çip krizi sonrasında ikinci bir problemle karşı karşıya olan otomobil dünyasının önemli isimleri birer birer üretimde aksama adımlarını duyuruyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde genel merkezinin de bulunduğu Wolfsburg’daki Zwickau tesislerinde yaklaşık dört günlük bir üretim arası vereceğini duyuran Volkswagen, şimdi de sipariş tarafında alımları durdurma kararı aldı. Almanya merkezli olarak yerel kaynaklardan paylaşılan bilgilere göre, markanın ürün gamında bulunan şarj edilebilir hibrit modeller sipariş edilemeyecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen tarafında hibrit araç siparişi için kaygılı bekleyiş

Golf, Tiguan, Passat, Arteon ve Touareg gibi farklı segmentlerdeki tüm modelleri içerisine alan bu aksamayla ilgili şu aşamada tam anlamıyla bir bilinmezlik hakim. Marka tarafında süreç geçici olarak nitelendirilirken, bazı kaynaklara göre bu durum yılın sonuna kadar kendisini hissettirecek aksamalara neden olabilir. Kısa süre önce Audi tarafından da hibrit odaklı benzer bir hamlenin atıldığını düşündüğümüzde, sürecin grubun tüm üyelerini de etkilemesi şaşırtıcı olmayacak. Elektrikli modeller sonrası hibrit araçları da etkileyen bu aksamalar, önümüzdeki süreçte benzinli modellerin satış adetlerinde yükseliş dinamiklerini beraberinde getirme potansiyeli taşıyor. Grubun Almanya’nın farklı şehirlerde yer alan diğer fabrikalarının yanında, Caddy ve Transporter gibi ticari modellerin üretildiği Polonya tesislerinde de savaş odaklı tedarik problemlerinin etkileri görünecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR