reklamı kapat

POPÜLER

BMW Ukrayna Rusya

Üretim durdu; BMW de Ukrayna-Rusya savaşından etkilenenler arasına dahil oldu

Ukrayna sınırları içerisinde devam eden sıcak savaş bölgedeki tedarik zincirini tamamen etkilerken, BMW de bundan nasibini aldı.

Ukrayna ile Rusya arasındaki sıcak savaş döneminde bir haftayı geride bırakıyoruz. Bu süreç içerisinde iki kez müzakere masasına oturan yetkililer henüz ortak noktada buluşabilmiş değil. Sahadaki çatışmalar devam ederken, Avrupa ve Amerika tarafında Rusya’ya dört koldan yaptırım uygulanma süreci devam ediyor. Otomotiv üreticilerinin de satış ve ithalat operasyonlarını askıya aldığı günümüz dinamiklerinde, tahmin edildiği gibi tedarik zinciri de sekteye uğramış durumda. Ukrayna tarafındaki kriz sebebiyle planlanan siparişlerini teslim alamayan üreticiler, bu sebeple üretime ara vermek zorunda kalıyor. Kısa süre önce Volkswagen cephesinden gelen resmi açıklama sonrasında BMW de Almanya’daki tesislerinde hayati parçaların tedarik edilememesi sebebiyle üretime ara verileceğini duyurdu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW, kablo sistemleri için yeni tedarikçilerle görüşüyor

Konuyla ilgili resmi kaynaklardan gelen açıklamalara baktığımızda, sürecin markanın Almanya sınırları içerisinde Münih ve Dingolfing’da konumlanan tesisleriyle sınırlı kalmayacağını görüyoruz. Grup içerisinde yer alan MINI’nin Birleşik Krallık sınırlarındaki Oxford tesisi ve motor üretiminin gerçekleştirildiği Magna ortaklıklı Avusturya fabrikasında da kriz sebebiyle üretime ara verilecek. Volkswagen’de olduğu gibi kablo sistemleri temelindeki tedarik sıkıntısı sebebiyle aksayan üretimin, buradaki tedarikçisi yine Almanya merkezli Leoni. Kaynaklarda Ukrayna sınırları içerisinde iki adet tesisi olduğu görülen Leoni’nin, tedarik işlemi gerçekleştirdiği markalar için başka ülkelerdeki tesislerinde kapasite artırımına gitme kararı aldığı da yetkililer tarafından doğrulandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR