reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volkswagen ve Volvo, Ukrayna’yı işgali sonrası Rusya’ya gönderimi durdurdu

Rusya’nin Ukrayna işgal hamlesi otomotiv tarafında da yaptırımlara sahne oluyor. Daimler sonrası Volkswagen ve Volvo da araç gönderimini askıya aldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde birinci haftaya doğru gidilirken, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinden önemli yaptırım kararları birbirini izliyor. Ekonomik taraftaki ilişlileri tamamen koparma noktasında atılan adımları, ticari faaliyet gösteren markalar da izliyor. Otomotiv dünyasının da sessiz kalmadığı süreçle birlikte pek çok markanın Rusya’ya olan araç ithalatını durdurma kararlarına şahit oluyoruz. Mercedes tarafında ağır ticari araç üretiminde Kamaz ile olan ortaklık askıya alınırken, Volkswagen ve Volvo da yaptırımlara dahil oldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo resmi açıklama yayınladı

Yeni modellerin teslimatı konusunda açıklama yayınlayan Volvo’da; “İkinci bir adıma dek Rusya pazarına hiçbir şekilde araç gönderimi gerçekleşmeyecektir.” ifadelerine yer verildi. 2021 yılında Rusya’da yaklaşık dokuz bin adetlik satış gerçekleştirildiği bildirilen Volvo, pazara İsveç, Çin ve Birleşik Devletler gibi ülkelerden araç tedariği gerçekleştiriyor. Dış kaynaklarda yer bulan önemli hamlelerden birisine de Volkswagen imza attı. Çeşitli Rus yayınlarının da doğruladığı son bilgilerde, Volkswagen’in bölgedeki bayilerine araç gönderimini askıya aldığı vurgulanıyor. Ağır ticari araç üretimini yapan markaların da benzer kararlar aldığı süreçte, bölgede üretim gerçekleştirecen markalar da diken üstünde. Mercedes’in yaklaşık iki yıl önce Moskova yakınlarında faaliyete geçirdiği fabrikasının olduğunu bu noktada hatırlatmakta fayda var.