reklamı kapat

POPÜLER

Rusya Apple Tim Cook

Ukrayna’dan Tim Cook ve Apple’a çağrı: Rusya’yı yasaklayın

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi üzerine Ukrayna’dan Tim Cook ve Apple tarafına çağrı geldi. Burada Rusya’nın yasaklanması istendi.

Advertisement

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzücü şekilde devam ediyor. Bu yüzden her iki taraftan da yüzlerce kayıp verilmiş durumda. Yaşanan durumlar nedeniyle birçok ülke Rusya’ya ciddi yaptırımlar açıkladı. Bunlar arasına dün akşam Apple için gelen bir istek de eklendi. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Apple’ın aktif CEO’su Tim Cook’a resmi bir yazı gönderdi ve Apple’ın Rusya merkezli ürün satışlarını bitirmesini istedi. Fedorov aynı zamanda uygulama marketi App Store’a erişimin kapatılmasını da istedi.

Konuya cevap olarak Apple tarafından henüz bir açıklama gelmedi. Ancak yaşananlar hakkında Tim Cook Twitter’dan şunu yazmıştı: “Ukrayna’daki durum için derin endişe duyuyorum. Oradaki ekiplerimiz için elimizden geleni yapıyoruz ve gereken yerel insani yardım çabalarını destekleyeceğiz. Şu anda zarar görenleri ve tehlikede olanları düşünüyorum ve barış isteyenlere destek veriyorum.”

Bu arada Rusya’nın Ukrayna’yı işgali başka etkiler de yaratıyor. Örneğin dün Formula 1 Rusya yarışı iptal edildi. Bugün Dell’in Rusya ve Ukrayna satışlarını askıya aldığı açıklandı. Aynı zamanda önümüzdeki günlerde başlayacak MWC 2022 yani Mobil Dünya Kongresi 2022’de de Rusya merkezli şirketlere yasak gelebileceği söyleniyor.

Süreçte Rusya tarafı da boş durmuyor. Aksi söylenmesine rağmen Rusya Uzay Ajansı, “Uluslararası Uzay İstasyonu, yaptırımlar yüzünden ABD ve Avrupa’nın üzerine düşebilir” şeklinde bir açıklama yapıyor. NASA ise süreçte ortak çalışmaların devam edeceğini aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir kez daha belirtmek istiyoruz. Yaşanan bu savaşın bir an önce bitirilmesini ve özellikle sivillere zarar gelmemesini temenni ediyoruz. Ülkelerin günümüzde diplomatik yollardan sapmaması gerekiyor. Savaşın kimseye ama kimseye bir faydası olmuyor. Aynı şekilde savaşların hiçbir zaman bir galibi de olmuyor. Taraflar her zaman büyük kayıplar yaşıyor.

Apple tarafına gelen çağrı yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi