reklamı kapat

POPÜLER

Clubhouse LOG Tasarım

Ses odaklı Clubhouse için “yazı” özelliği getirildi

Bir ara ulaştığı popülerliğinden çok ama çok uzakta olan Clubhouse için kısa süre önce sürpriz olan bir yazı odaklı destek duyuruldu.

Advertisement

Clubhouse, yukarıda da dediğimiz gibi şu an bir ara inanılmaz hale gelen popülerliğinden çok uzakta yer alıyor. Artık platform Türkiye dahil birçok pazarda hiçbir şekilde ön plana çıkamıyor. Ancak bu durum firmanın uygulamaya yeni özellikler getirmesini engellemiyor. En son dikkat çeken yeniliği spatial audio yani uzamsal ses desteği olan servis, kişilerin artık dahil oldukları sohbet gruplarına yazı ile dahil olabilmesine imkân tanıyor. Bazı diğer servislerdeki gibi toplu sohbetlere sesli olarak dahil olmak istemeyenler, sesli odalarda yazarak etkileşim kurabiliyor.

Temel amacı sesli sohbet olan Clubhouse uygulamasının bu hamlesini çok garip bulanlar bulunuyor. Ancak bu özellik uzun zamandır kullanıcılar tarafından isteniyordu. Çünkü kişiler gerçekten her zaman mikrofonlarını açarak bir sohbete dahil olacak durumda olmuyor. Ufak bir etkileşim için sürece yazı ile katkı sağlamak hiç fena görünmüyor.

Yapılan açıklamaya göre bu mesajlar için bir yönetim de sunuluyor. Sesli odaların moderatörleri istenmeyen sesli mesajları rahatlıkla silebiliyor. Ayrıca istenirse bir odaya mesaj atılması tamamen engellenebiliyor. Yani “bu odada sadece sesli etkileşime izin var” tarzında bir sistem kurulabiliyor. Bunlara ek olarak mesajları moderatörlere rapor etme özelliği de Clubhouse tarafından eklenen özellikler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Görüşme sırasında atılan yazılı mesajları kayıt altına alan ve tekrarlarda gösteren firma, bu özelliğe rağmen eski popülerliğine yüksek ihtimalle geri dönemeyecek. Çünkü altyapıyı kopyalayan rakipler ve kişilerin hevesinin geçmesi işleri tamamen değiştirmiş durumda.

Clubhouse yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın