reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Volkswagen Rusya-ukrayna

Tüm çatı markalar etkilenecek; Volkswagen, Rusya-Ukrayna krizinden doğan tedarik sıkıntısı sebebiyle üretimi durdurdu

Volkswagen, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaştan doğan tedarik problemleri sebebiyle Almanya’daki iki hayati tesiste üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren krizin savaşa dönüşmesi, kağıt üzerinde bölgesel olarak görünen sürecin kısa sürede global çapta ne kadar etkili olabileceğini gösterdi. İşgal faaliyetlerine devam eden Rusya baskısını sürdürürken, Ukrayna tarafında da yoğun bir savunma durumu söz konusu. Geride bıraktığımız gün iki ülkenin temsilcilerinin bir araya gelip ateşkes sağlanması adına yaptıkları ilk görüşme sonrası yeni gelişmeler bekleniyor. Masada henüz sağlanamayan anlaşma sebebiyle can ve mal kayıpları da maalesef sahada devam ediyor. Otomotiv tarafında da birkaç gündür etkilerini göstermeye başlayan savaş sebebiyle, Rusya’ya çok ciddi yaptırım hamleleri atılıyor. Volkswagen, Volvo, Daimler, Jaguar ve Land Rover gibi birçok önemli ismin ticari ilişleri askıya aldığı sürecin, üretici tarafına da etkisi söz konusu. Hammadde tedariği konusunda yaşanan problemler sonrası süreç bazı isimler için üretimi durdurma kararı almaya kadar getirmiş durumda. Kısa süre önce Almanya’daki iki önemli tesisi için durdurma kararı alan Volkswagen, bunun etkisin özellikle elektrikli modellerinde fazlasıyla hissedecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen Grubu’nun diğer markaları da kapatılan tesiste üretim gerçekleştiriyor

Ekonomistlerin ilk günden itibaren özellikle altını çizdiği gibi savaşla birlikte tedarik zincirinde ciddi sıkıntılar ortaya çıkmış durumda. Zincirin bozulmasıyla birlikte en az dört gün boyunca üretimi durdurma kararı alan Volkswagen cephesi, MEB platformu üzerine ürettiği tüm araçları askıya almak zorunda kaldı. Zwickau ve Dresden tesisleri için alınan bu kararla birlikte ID.3, ID.4, ID.5’ün yanı sıra Audi Q4 e-tron ve Cupra Born gibi tamamen elektrikli modellerin üretimi ciddi şekilde aksamaya girecek. Günlük 1.200 adedi bulan üretim kapasitesiyle çalışan tesisler, grubun Avrupa’daki en kilit lokasyonları arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özellikle Zwickau tarafına kısa süre önce çok ciddi bir yatırım yapan Volkswagen, geçmişte geleneksel motorlu araçlar ürettiği tesiste artık tamamen elektrikli model üretimi gerçekleştiriyor. Talep konusunda ID.3 ve markanın ilk elektrikli SUV modeli konumunda olan ID.4’ün yüksek seyrettiğini düşündüğümüzde, bu zorunlu aranın markaya olan etkisi kısa sürede hissedilecek gibi görünüyor. Ukrayna’daki tedarikçisinden araçların altyapısında kullandığı önemli birkaç bileşen sağlayan marka, tablonun daha kötüye gitmesi durumuna karşı alternatif arayışında.