reklamı kapat

POPÜLER

Porsche Taycan Rusya Ukrayna

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş Porsche Taycan üretimini de vurdu

 - Güncelleme: 09 Mart 2022 14:59

Kablo sistemleri odaklı tedarik krizi Porsche Taycan cephesini de etkilerken, yetkililerden konuyla ilgili ilk açıklamalar geldi.

Çip krizi etkisinde son birkaç yıldır tedarik sıkıntılarıyla boğuşan otomobil dünyası, şu sıralar Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle tekrar benzer sıkıntılarla karşı karşıya. Bölgeden gelen tedarik zincirinin bozulması ve yaptırım kararlarının uygulanmasıyla birlikte üreticilerin fabrikalarında geçici olarak operasyonel süreci durdurma adımları birbirini izliyor. Volkswagen ve BMW Grupları’nın özellikle elektrikli ve hibrit modeller odağında atmak zorunda kaldığı üretim aralarından bugün itibarıyla önemli model daha nasibini aldı. Bu kapsamda yapılan açıklamada Porsche Taycan üretim bandında geçici süreliğine faaliyet yürütülemeyeceği bilgisi paylaşıldı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Porsche Taycan, 2021 satışlarında markanın zirvesindeydi

Avrupalı markaların özellikle araçların altyapılarında kullandığı kablo sistemleri odağında yaşadığı tedarik problemleri, üretimin durdurulmasında büyük rol oynuyor. Taycan’ı da etkileyen bu süreçle ilgili açıklamada, faaliyetlerin önümüzdeki haftanın sonuna kadar tekrar başlama olasılığı düşük görünüyor. Markanın Stuttgart sınırları içerisinde yer alan fabrikasında üretilen Taycan için bugün itibarıyla kararın uygulanmaya başlandığı duyurulurken, günlük 200 adetlik üretim kapasitesi göz önünde bulundurulduğunda ciddi sayıda teslimatın aksayacağı gerçeği de karşımızda duruyor. 911 ve 718 modellerinin üretiminde ise şimdilik herhangi bir aksamanın söz konusu olmadığı da gelen bilgiler arasında. Süreç içerisinde Cross Turismo başta olmak üzere ilgi çekici pek çok versiyonu lanse edilen Taycan ürün gamı 2021 yılında 41.296 adetlik satış yakalamış ve 911’i geride bırakmayı başarmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Mercedes EQS; elektrikli ailenin amiral gemisiyle tanışın

İLGİLİ HABERLER