reklamı kapat

POPÜLER

Netflix torrent kullanımı

Torrent kullanımı yükselişte; sebebi ise Netflix rakipleri

Netflix, elde ettiği büyüme ve başlarda sunduğu zengin kütüphanesiyle çevrim içi yayın sektöründe ciddi bir değişim yarattı. Yıllardır düşen torrent kullanımı ise yine aynı sebeple yükselişte.

Sadece Netflix değil, çevrim içi servislerin torrent kullanımı konusuna ciddi bir darbe vurduğu bir gerçek. Dijital oyun kütüphanelerinden Spotify, Apple Music gibi müzik servislerine kadar kullanıcılar “abonelik” sistemine alışmıştı. Korsan içerik kullanımında ise ciddi bir düşüş vardı. Özellikle televizyon ve sinema sektöründe BitTorrent kullanımı ve korsan dizi – korsan film indirmeleri kan kaybediyordu. Ancak Netflix’in bu sektörde öncü konumunda olduğu bu pozitif etki tersine dönüyor. Yapılan araştırmaya göre BitTorrent kullanımı ve korsan içerik tüketme yeniden yükselişte. Bunun sebebi ise çok fazla çevrim içi yayın servisi olması ve her birinin kendine özel çok sayıda içeriği bulunması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni medya içinde klasik medya yaratmak

Yani temel olarak kullanıcılar özel içerikler için her bir yayın servisine ayrı ayrı para vermek istemiyor. Bunun yerine en basit tabirle Google’a “dizi izle” yazmayı dahi tercih ediyorlar. Sandvine’ın Global Internet Phenomena raporunda değinilen konu, kullanıcıların internetteki video içerik tüketimine de ışık tutuyor. Netflix’in tek başına tüm internetin indirme verisinin yüzde 15’ini kapladığı kaydedilmiş. Ancak BitTorrent kullanımında da gözle görülür bir yükseliş bulunuyor. Bu servisin kullanımının özellikle Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da yoğun olduğu da kaydedilmiş.

Şirketin Küresel Pazarlama Başkan Yardımcısı Cam Cullen kaleme aldığı blog yazısında, HBO’nun Game of Thrones’u, Hulu’nun Handmaid’s Tale’i, Netflix’in House of Cards’ı ya da Amazon’un Jack Ryan’ı derken çok fazla farklı kaynaktan çok fazla “özel” içerik çıktığını belirtiyor. Kullanıcıların hepsine ulaşabilmesi için ayrı ayrı ödemeler yapması gerekiyor. Bu da gün sonunda ciddi bir bütçe oluşturuyor. Cam Cullen, “Kullanıcılar da bir ya da iki tanesine abone olup geri kalanını torrentla izliyor.” diyor.

Çevrim içi yayın servisleri, kullanıcıların televizyondaki kablolu servislere üye olmasının önüne geçerek daha uygun fiyata daha çok içerik sunmasıyla cezbedici olsa da şimdilerde artan servisler bizi yine televizyon döneminin dijital versiyonuna döndürüyor. Netflix, HBO Now, Hulu, Amazon Prime Video, DC Universe derken yakın zamanda gelecek olan Disney ve Apple çevrim içi yayın servisleri de kullanıcılara ne yazık ki torrent kullanımı dışında bir şans bırakmıyor. Popüler çevrim içi yayın servisinin büyük başarısıyla pastadan pay isteyen diğer servislerin varlığı kullanıcılar için durumu zorlaştırıyor. Her bir servisin özel içeriğine erişmek için ödenen ücretten gözü korkan kullanıcılar, eski alışkanlıklara geri dönüp çareyi “dizi izle” siteleri ve BitTorrent’ta buluyor. Global Internet Phenomena raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Netflix orijinallerinden Titans’ın Türkçe altyazılı fragmanı