reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix’in kullandığı veri miktarını sınırlandırma [Nasıl Yapılır?]

Popüler çevrim içi dizi izleme platformu Netflix, ne kadar veri kullanıyor? Bu konuda veri kullanımını kullanıcı olarak nasıl düzenleyeceğinizi anlatıyoruz.

Netflix üzerinden dizi, film veya program izlenirken standart çözünürlükteki video yayınları için saatte yaklaşık 1 GB, HD video yayınları için ise saatte yaklaşık 3 GB veri kullanılıyor. Ama bu rakamlardan da fazlası bulunuyor. Netflix bu rakamların en kötü senaryolar için tahmin edilen rakamlar olduğunu belirtiyor. Aslında izlediğiniz film ya da dizi çok daha az veri kullanıyor olabilir. Bir Netflix özelliği olarak izlediğiniz film ya da diziyi indirebiliyorsunuz. Ancak bu özelliği kullanmak veri kullanımında maalesef size bir tasarruf sağlamıyor. İzlenilecek içeriği indirmek, bant yayınından izlemek ile aynı miktarda veri harcamanıza neden oluyor.

Netflix veri kullanımı nasıl sınırlandırılıyor?

Bilgisayar için;

Netflix, arasından seçim yapabileceğiniz dört veri kullanımı ayarı sunuyor; bunlar düşük, orta ve yüksek ya da otomatik seçenekleri. Düşük, her cihaz için saatte 0,3 GB, orta SD her cihaz için saatte 0,7 GB harcıyorken, yüksek yani en iyi video kalitesi, HD izlendiğinde her cihaz için saatte maksimum 3 GB ve Ultra HD izlendiğinde her cihaz için saatte maksimum 7 GB harcadığı aktarılıyor. Bunun yanında otomatik seçeneğindeyken internet bağlantı hızınıza bağlı olarak mümkün olan en yüksek kaliteyi vermek için otomatik olarak ayarlanan bir mod karşımıza çıkıyor. Bu seçenekler arasında veri kullanımınızı seçebilirsiniz.

Kendi ayarlarınızı yapın;

Netflix, profilini birden fazla kişi kullanıyorsa ayarlarınızı her profil için ayrı ayrı uygulayabiliyorsunuz. Netflix’in kullandığı toplam veri miktarı hakkında kendiniz düzenleme yapmak istiyorsanız vereceğimiz yönergeleri tek tek yapabilirsiniz. Öncelikle Netflix.com adresinde oturum açın ve sonrasında eğer birkaç profil kayıtlıysa veri kullanımını kontrol etmek istediğiniz hesabı oradan seçin. Daha sonra Hesap> Profilim> Yürütme Ayarları> İstediğiniz veri kullanım ayarını seçin> Kaydet yolunu izleyin. Veri kullanımını sınırlandırmak video kalitesini de etkileyebiliyor. Bu aşamaları yaptıktan sonra hareketleriniz 8 saat içinde geçerli olacak. Ancak unutmadan söyleyelim veri kullanım ayarlarını “çocuk” profili üzerinde değiştiremiyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mobil için Netflix ayarı;

Netflix bilgisayarda olduğu kadar mobilde de oldukça popüler bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Netflix’in mobil uygulamasında ise seçim yapılabilecek dört mobil veri kullanım ayarı sunuluyor. Otomatik ayarda, veri kullanımını iyi video kalitesiyle dengeleyen bir veri kullanım ayarının seçilmesini sağlıyor. Şu an da uygulamayı bu ayarda kullanıyorsanız, 1 GB veri ile yaklaşık olarak 4 saat içerik izleyebiliyorsunuz. Veri tasarrufu seçeneğinde ise 1 GB veri ile yaklaşık 6 saat yayın izlerken, maksimum veri planında ise en yüksek kalitede içerik izleyebilirsiniz. Bu ayarda cihazınıza ve ağ hızlarınıza bağlı olarak 20 dakikada 1 GB veya daha fazla veri kullanılabildiğini hatırlatalım.

Kendi ayarlarınızı yapın;

Mobil cihazınızda yaptığınız veri ayarı değişiklikleri, bu cihazda mobil ağlar üzerinden yayın izlerken geçerli oluyor. Mobil veri planınıza en uygun ayarı seçmek için: Netflix uygulamasındayken Menü> Uygulama Ayarları> Hücresel Veri Kullanımı> Tercih ettiğiniz ayarı seçin. Ancak önemli bir ayrıntı bulunuyor. Eğer bu işlemleri yaparken indirme işlemi yapıyorsanız ayarı değiştiremezsiniz. Bu nedenle tercih ettiğiniz veri ayarı gri renkte görünüyorsa tüm indirme işlemlerini iptal ederek ya da bitmelerini bekleyerek, halledebilirsiniz.

Artık Netflix verilerinin kullanımlarını siz yönetiyorsunuz!

İlginizi çekebilir

Netflix Haziran 2019 ajandası